Foto Galeri Haber Yaşam Kültür-Sanat Çevre Gezi Spor Doğa ve İnsan

Kapat

Bir daha asla

14 Temmuz 2017, Cuma
Haber görseli
1
Türkiye bir yıl önce bugün FETÖ’nün darbe girişimi ile sarsıldı. Ülke demokrasisi hâlâ bu kanlı girişimin bedelini ödüyor.

15 Temmuz 2016 günü tüm Türkiye için sıradan bir gün olarak başlamış, öyle de devam ediyordu. Günün hiç de sıradan olmadığı ise 16 Temmuz’a bir kaç saat kala ortaya çıkıyordu. İstanbul’da köprüler askerler tarafından trafiğe kapatılmış, Ankara’da savaş jetleri alçak uçuş yapıyordu.

Herkes ne olduğunu anlamaya çalışırken ilerleyen saatlerle birlikte FETÖ’cü subayların darbe girişiminde bulundukları ortaya çıkıyor, darbe girişimi halkın direnişi sayesinde önleniyordu. Türkiye tarihinin en büyük olaylarına sahne olan 15 ve 16 Temmuz günlerinde yaşananlar dakika dakika şöyle:

Şu Anda Okunanlar

Şu anda en çok okunan haberler için tıklayın.
Haber görseli
2
MİT’E GİDEN BİNBAŞI

14:20: Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli Binbaşı O.K, MİT’e giderek Hakan Fidan’ın kaçırılacağı ve darbe girişimi olabileceğini bildirdi.

16:16: Hakan Fidan, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i telefonla arayarak bilgi verdi ve bir müsteşar yardımcısını ayrıntıları aktarmak üzere Genelkurmay Karargâhı’na göndereceğini bildirdi.

17:32: MİT Müsteşar Yardımcısı, Karargâh’a geldi, Orgeneral Yaşar Güler’e durumu anlattıktan sonra 17.54’te ayrıldı. Güler, Hulusi Akar’a detaylı bilgi verdi ve Fidan’n karargâha davet edilmesi görüşü oluştu.