Foto Galeri Haber Yaşam Kültür-Sanat Çevre Gezi Spor Doğa ve İnsan

Kapat

Doğum günün kutlu olsun Barış Manço...

02 Ocak 2018, Salı
Haber görseli
1


Bugün, ülkemizin yetiştirdiği en önemli besteci, şarkı sözü yazarı, şarkıcı, TV Programcısı, sunucu, gezgin ve oyuncularından birisi olan Barış Manço'nun doğum günü. İşte hepimizin Barış Ağabeyi Barış Manço kimdir? sorusu ve ünlü isim hakkında merak edilenler.

Yeni neslin dahi pek çok şarkısı ve programını ezbere bildiği Barış Manço kimdir? Bugün doğum günü olan Barış Manço’yu biz de özlemle anıyor ve ünlü sanatçının hayatı ile ilgileri sizlerle paylaşıyoruz.
Haber görseli
2
BARIŞ MANÇO KİMDİR?

2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’da doğdu.

Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu,TV programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam, gezgin…Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden olan Barış Manço, Galatasaray Lisesi’nde öğrenci iken ilk kez sahneye çıktığı 1958 yılından bu yana,Türk Sanat Dünyası’nın kilometre taşlarından biri olarak grubu “Kurtalan Ekspres” ile birlikte Türkiye’de olduğu gibi birçok yabancı ülkede sayısız konserler verdi.

Bestelediği 200’ün üzerinde şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca,Arapça, Farsça,Kürtçe, Japonca, İbranice,Fransızca ve Flemenkçe’ye çevrilerek, kendisi ve/veya başka sanatçılar tarafından da seslendirildi.