Kapat
A+ A-

280 milyon km uzaklıktaki göktaşından ilk video geldi!

Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilen Hayabusa 2 uzay aracı, Haziran'da iniş yaptığı Ryugu göktaşından (asteroit) bir video gönderdi. Araç geçtiğimiz hafta da ilk fotoğrafları Dünya'yla paylaşmıştı.
Yayınlanma tarihi: 28 Eylül 2018 Cuma, 12:36

Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilen Hayabusa 2 uzay aracı, Haziran'da iniş yaptığı Ryugu asteroitinden bir video gönderdi. Japonya'da bulunan Tanegashima Uzay Merkezi'nden 2014 yılında fırlatılan Hayabusa 2 uzay aracı, 3.5 yıl süren yolculuğun ardından 27 Haziran 2018'de 280 milyon km uzaktaki Ryugu'ya iniş yapmıştı.

Hayabusa 2 aracında Japon uzay ajansı tarafından geliştirilen MINERVA 2 ve Fransa-Almanya ortak yapımı MASCOT adlarında iki keşif robotu bulunuyor. MINERVA 2 ise 3 adet Gezginci araç taşıyor. Hayabusa 2'nin Ryugu göktaşına gönderdiği, MINERVA 2'ye ait “Gezginci 1A” ve “Gezginci 1B” adı verilen araçlardan ilk fotoğraflar geçtiğimiz hafta dünyayla paylaşılmıştı.

[Haber görseli]

Hayabusa 2’nin Ryugu’dan topladığı numunelerin, Güneş Sistemi’nin oluşumuna dair bilinmeyenleri aydınlatması ümit ediliyor.

Güneş enerjisiyle çalışan Gezginci 1A ve 1B araçları yalnızca 18 santimetre boyunda 7 santim genişliğinde. İçlerinde bir stereo kamera, bir geniş açılı kamera ve termometre bulunan araçlar hem görüntü kaydedecek hem de numune toplayacak.

[Haber görseli]

Bu süre boyunca Hayabusa 2, asteroid'e 20 km mesafede bekleyip incelemelerine devam edecek.

Hayabusa 2’nin, 2020 yılına kadar görevde kalıp, topladığı numunelerle dünyaya dönmesi bekleniyor. Görev süresi boyunca 3 defa numune toplaması öngörülen Hayabusa 2 projesinin maliyeti 146 milyon dolar, yani yaklaşık 800 milyon Türk Lirası olarak açıklandı.

Hayabusa 2'nin selefi olan Hayabusa 1, İtokawa asteroidini görüntülemek için 2003-2010 arasında uzayda görev almıştı. Araç 2005'te Itokawa asteroidine inmiş ve görüntüleri dünyaya ulaştırmıştı.

Hayabusa 2'nin 2019'a kadar izleyeceği rotayı aşağıdaki animasyondan takip etmek mümkün:

[Haber görseli]
By Phoenix7777 - Own work Data source: HORIZONS System, JPL, NASA, CC BY-SA 4.0, Link

Cumhuriyet İMECESİ