Kapat
A+ A-

Dinozor tarihi baştan yazılacak

Arjantin’de yapılan kazılarda keşfedilen yeni bir dinozor türü, dev dinozorlara ve dönemlemeye ilişkin bilinenlerin geçerliliğini ortadan kaldıracak cinsten.
Yayınlanma tarihi: 11 Temmuz 2018 Çarşamba, 02:56

[Haber görseli]

Nature’da yayımlanan makaleye göre 200 milyon yıllık kalıntılarına rastlanan ve Ingenia adı verilen tür, Trias dönemine ait şu ana kadar rastlanan dinozorlardan üç kat daha büyük.

Arjantin’in San Juan kentindeki Balde de Leyes kazı alanında yapılan çalışmada dinozorun sırt, kuyruk ve bacak kemiklerine ait parçalar bulundu. Zaman aralığı M.Ö 251 milyon ila 65.5 milyon yıl arasına tarihlenen Mezozoik devirde dinozorların ilk ortaya çıktığı dilim olan Trias dönemine ait kalıntılar, Ingenia’nın 10 metre uzunluğuna ve 10 ton ağırlığa ulaşabildiğini gösteriyor.

Yaklaşık M.Ö 205 milyon yılında yaşadığı hesaplanan Ingenia’nın, en büyük halini Kretase devrinin 70 tonluk Sauropod’larında gördüğümüz “dev dinozorların” ilk örneği olduğu belirtiliyor. AFP’nin haberine göre San Juan Üniversitesi Doğal Bilimler Enstitü ve Müzesi araştırmacısı Cecila Apaldetti, “Onu bulduğumuzda, farklı bir şey olduğunu anladık” dedi.

Apaldetti, ayrıca keşfettikleri dinozorun, tüm dinozorlar arasında en büyüğü olduğunu belirtti. Öte yandan araştırmacılar, boyun ve kuyruk omurları, ön ayak kemikleri ve arka ayaklara ait bir kısım kemikler buldu.

Cumhuriyet İMECESİ