Nükleer santral istemediklerini bir de Japonca haykırdılar

Sinop’ta nükleer santral istemediklerini bir kez daha haykırdılar.
Yayınlanma tarihi: 3 Ekim 2018 Çarşamba, 02:38

[Haber görseli]

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Türkiye-Japonya-Fransız ortaklığında doğa harikası İnceburun’a kurulması planlanan Sinop Nükleer Santralı’nı istemediklerini Japon Parlamentosu önünde yaptıkları açıklamayla haykırdı.

Japon Parlementosu önünde yapılan basın açıklamasında, Japon yetkililere ve Japon halkına yönelik hazırlanan Japonca ortak metin okundu. Ortak metni okuyan platformdan Pınar Demircan, “Fukuşima Nükleer Felaketi’nin yaşanmasıyla olası bir depremin geri dönüşü olmayan korkunç sonuçlara yol açabileceği dünya genelinde anlaşıldı. Buna rağmen 2013 yılında Japonya ve Türkiye Hükümetleri Uluslararası bir anlaşma imzalayarak Sinop’ta Mitsubishi Şirketi tarafından bir nükleer santral kurulmasını kararlaştırdı. Türkiye aynı Japonya gibi bir deprem ülkesidir ve elim sonuçları bilinirken deprem ülkesine nükleer santral kurulması kabul edilemez” dedi.

‘650 bin ağaç kesildi’

Sinop İnceburun’da 650 bine yakın ağaç kesildiğini söyleyen Demircan “Sinop Nükleer Santralı’nda kullanılması için soğutma suyu Karadeniz’den çekilecek ve devirdaim olarak kaynar su Karadeniz’e geri verilecektir. Günde 28 milyon metreküp su denizden soğutma suyu olarak çekilecektir. Bu miktar Türkiye genelinde içme suyu olarak kullanılan 15 milyon metreküpten bile fazladır. Ayrıca soğutma suyu olarak kullanılması için denize klor dahil çeşitli kimyasallar da atılacaktır” ifadelerini kullandı.

Demircan özetle “Sinop’ta tutulan balık Türkiye genelinde meşhurdur. 1986 yılında 1000 kilometre mesafede meydana gelen Çernobil Nükleer Felaketi’nden sonra bu denizin balığı en az üç yıl yenmemiştir. Eğer Japon Hükümeti’nin desteklediği nükleer santral kurulur ve bir felaket meydana gelir de, Karadeniz’de radyoaktif kirlilik oluşursa balıkçılık biter. O zaman bu günah Japon hükümetine ait olmaz mı? Ormanları, havayı, suyu kısacası tüm bir tabiatı korumamız gerekmektedir. Bizler insan hakları, yaşam hakkı ve barış için mücadele veriyoruz. Bu nedenle Japon halkının önünde Japon hükümetine ve Mitsubishi Şirketi’nin yetkilisine sormak istiyoruz: Dünya genelinde ülkeler bir bir nükleer santral planlarından vazgeçerken niçin Sinop’ta bir nükleer santral kurmak istiyorsunuz” diye sordu. Demircan basın açıklamasının ardından metni bildiri olarak da dağıttı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.