Bakir koylara villa tehdidi

Turizm cenneti Bozcaada, son yıllarda yapılaşma baskısıyla karşı karşıya. Özellikle adanın güney sahillerinde artan betonlaşma, doğal güzelliği tehdit ediyor.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 11 Haziran 2018 Pazartesi, 05:46

[Haber görseli]

Türkiye’de köyü bulunmayan tek ilçe olan Bozcaada, son yıllarda tartışmalı imar planları ve koylarının kiralanarak işletmeye açılma teşebbüsleri ile karşı karşıya kaldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 20 Ağustos 2014’te Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı hazırladı. Plana göre Bozcaada ve Gökçeada’nın yüzde 90’ının imara açılacağı iddia edildi. Ancak adalarda yaşayan yurttaşlar ve çevreciler, protesto yürüyüşleri ve imza kampanyalarıyla imar planına tepki gösterince, Bakanlık 2015’te planı revize etti. Bozcaada’da barınma amaçlı da olsa bağ evi yapılmasına yasak getirildi. 2016’da ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca adadaki bakir bazı koylar, “şezlong, şemsiye ve büfe” konularak işletmeye açılması veya kiralanması için ihaleye çıkıldı. Ancak, ada halkının tepkisi ve sosyal medyada başlatılan kampanyalar ses getirince, Bakanlık bu ihalelerden de vazgeçti.

İnşaatlar sürüyor

Son olarak, dünyaca ünlü Akvaryum Koyu’na bakan tepede, bir firma tarafından 19 villanın inşası için çalışma başlatıldı. Villaların inşası sürerken, yine son zamanlarda, villa alanının dışında başka bazı konutların inşa edildiği de gözlendi. Ada’nın bakir bölgelerinde yükselen yapıların birçoğunun izninin önceki imar planlarına göre alındığı ve projelerinin onaylatıldığı, bu doğrultuda da belediye tarafından inşaat ruhsatı verildiği ifade edildi. Yapılaşmadan nasibini alan yerler arasında Sulubahçe ve Habbele bölgeleri de bulunuyor. Bozcaada Belediyesi’nin CHP’li başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, konuyla ilgili şunları söyledi: “Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı 20 Ağustos 2014’te açıklanmıştı. O tarihten itibaren adamızda tarım alanlarında barınma amaçlı yapı yapılamıyor. Burada özellikle güney sahillerindeki konutlar başta olmak üzere, şu anda devam eden tüm yapılar, 20 Ağustos 2014’ten önce onaylanmış, Anıtlar Kurulu’ndan geçmiş son projeler. Hatta bununla ilgili biz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne görüş de sormuştuk. Bize gelen cevap, bu projelerin geçerli olduğu yönündeydi. Bu nedenle ruhsat verildi.” Bozcaada Kent Konseyi Başkanı Öznur Evergen, ada halkı, belediye ve bütün sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Adanın imara açılmaması için çok uğraş verdiklerini kaydererek şunları söyledi: “Şu anda 80 metrekarelik bir ev bile yapılamazken, son zamanda 50’ye yakın villa tipi evin yapılmasını şaşkınlıkla ve tepkiyle izliyoruz. Yazık etmesinler adamıza. Burayı tercih edenler de, adanın doğal güzelliklerine ve bakir koylarına, temiz havasına geliyorlar.”

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ