'Kaşıkçı emri prensten'

Kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya 'tuzak kurulması' talimatını Suudi Arabistan prensi Selman'ın verdiği iddia edildi. Kaşıkçı'nın kardeşi ve eşinin Cidde'de öldürüldüğü öne sürüldü. Soruşturmayı yürüten polis ekiplerinin konsolosluğun kanalizasyonunda delil bulduğu iddia edildi.
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2018 Cuma, 02:54

[Haber görseli]

İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na 2 Ekim’de girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında Washington Post’tan (WP) önemli bir iddia daha geldi. Kaşıkçı’nın yazılarını yayımlayan WP, gazetecinin tuzak kurularak tutuklanması talimatının Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından verildiğini iddia etti. WP önceki gün ABD istihbarat elemanlarının Suudi yetkililer arasındaki görüşmeleri takip ederken Kaşıkçı’ya tuzak kurularak Riyad’a getirilmesi içerikli konuşmaları tespit ettiklerini haberleştirmişti. Gazetenin, istihbarata yakın bir kaynağa dayandırdığı haberinde de söz konusu tuzak talimatının Veliaht Prens’ten gittiği iddia edildi. Riyad davetinin Kaşıkçı’ya da gittiği ancak gazetecenin bir arkadaşıyla konuşmasında, “Riyad yönetimine asla güvenilmeyeceğini söylediği” öne sürüldü.

İşbirliği askıda

New York Times gazetesi ise Kaşıkçı’nın kaybolduğu gün Türkiye’ye gelen 15 Suudi yetkilinin isim ve fotoğraflarının Türk basınında yer almasının iki tarafın krizi aşmasını zorlaştırdığı yorumunda bulundu. Washington Post gazetesine bilgi veren bazı Türk yetkililere göre de, Suudi Arabistan, Suudi yetkililerin isimlerinin basına sızdırılmasının ardından soruşturmada işbirliğinde geri adım attı. Türk yetkili Suudilerin süreci geciktirdiğini ve soruşturma ekibinin girişine izin vermediğini savundu. Gazeteye konuşan Türk yetkili, Suudilerin kendilerine “Burada soruşturma yapamazsınız. Çay içersiniz biz de size etrafı gösteririz” dediğini aktardı.

‘Kardeşi de öldürüldü’

Lübnan merkezli Al Diyar gazetesinden Kaşıkçı’nın ailesiyle ilgili dikkat çekici bir iddia geldi. Buna göre, Cemal Kaşıkçı’nın kardeşi Ahmet Kaşıkçı ve eşi, Cidde’de bulunan evlerinde önceki gece maskeli kişiler tarafından kılıçla öldürüldü. Haberde, cinayet sırasında Ahmet Kaşıkçı’nın üç çocuğunun da evde bulundukları belirtildi.

Akıllı saat detayı

Reuters’a konuşan üst düzey iki Türk yetkiliye göre Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Konsolosluğu’na girerken kolunda Apple saati vardı ve saat Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’e verdiği cep telefonlarından birine bağlıydı. Teknoloji uzmanları, saatin lokasyon bilgisi ve kalp atışı gibi verileri sağlayabileceği ancak saat üzerinden ne gibi bilgilerin elde edilebileceği saatin internete bağlı olup olmadığına ve saatin cep telefonuyla ne kadar senkronize olduğuna bağlı.

Ertelendi iddiası

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Suudi yetkililere başkonsoloslukta kan kalıntılarıyla kimyasal tepkimeye giren “luminol” adlı kimyasal madde ve kızılötesi ışık kullanarak inceleme yapacağını bildirdi. İddiaya göre Suudi yetkililer bunun üzerine incelemenin ertelenmesini istedi.

Erdoğan: Kamera olmaması mümkün mü?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Macaristan’da yürüttüğü temasların ardından ülkeye dönerken uçakta gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Erdoğan, “Sıradan bir olay değil. Kaşıkçı güçlü bir ailenin evladı. Uluslararası bir köşe yazarı özelliği var ve bir Türk kızıyla evlenme arifesinde. Ben olay duyulur duyulmaz ayın 2’sinde arkadaşlara talimatı verdim. Her boyutuyla bu işi ele aldık. Türkiye’ye girişler, çıkışlar vs. dahil gereken her şeye mercek altına alındı. Olayın cereyan ettiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda kamera sistemlerinin olmaması mümkün müdür? Endişelerimiz var. Bizim bu endişelerimizi ABD’nin de aynı şekilde telaffuz ettiğini görüyoruz” yanıtı verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kaşıkçı için, “Suudi Arabistan ile yakın iş birliği içinde olmak istiyoruz. Onların da bizimle iş birliği içinde olması gerekiyor” dedi. AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay “Aslında muhalif değildi. Trump’a muhalifliğinden sonra bunlar oldu” diye konuştu

Meclis gündeminde

“Türkiye’de Cezasızlık Mevzatı” raporunu hatırlatan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurarak Cemal Kaşıkçı ve Türkiye’de zorla kaybettirilenlerin akıbetine ilişlin komisyon kurulmasını talep etti.

[Haber görseli]

Washington Post, Kaşıkçı ve nişanlısı Hatice Cengiz’in fotoğrafını yayımladı.

‘Kanalizasyonda adli delil bulundu’

Middle East Eye (MEE) sitesinde David Hearst’ın soruşturmaya yakın bazı kaynaklara dayandırdığı haberine göre Kaşıkçı 2 kişi tarafından öldürülüp vücudu parçalara ayrılmadan önce Başkonsolos’un odasından sürüklenerek çıkarıldı. Haberde, Türk yetkilinin, “Kaşıkçı’nın ne zaman öldürüldüğünü biliyoruz, hangi odada öldürüldüğünü ve cesedinin parçalanmak üzere hangi odaya götürüldüğünü de biliyoruz. Adli tıp ekibi binaya girmelerine izin verilirse nereye bakacaklarını çok iyi biliyor” dedi. Kaçıkçı’nın nasıl öldürüldüğünü anlatan kaynak, polis müfettişlerinin, binaya bağlı kanalizasyon şebekesi aramalarından yeterli adli delillere sahip olduklarından emin olduklarını söyledi.

Başkan Trump: Türkiye’yle birlikte çalışıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Kaşıkçı’nın akıbeti konusunda Riyad’a karşı uyarı tonunu artıran açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistanlı üst düzey bir isimle Kaşıkçı konusunu konuştuğunu belirten Trump, “Bu çok üzücü, çok kötü bir durum. Kimin yaptığını bulacağız. Anladığımız kadarıyla kendisi konsolosluğa girdi, fakat bir daha çıkmadı” diye konuştu.

Fox News’a konuşan Trump, soruşturmaya ülkesinden ekiplerin de dahil olduğunu belirterek, “Son derece kararlıyız. Müfettişlerimiz orada, Türkiye’de. Türkiye’yle birlikte çalışıyoruz. Doğrusu, Suudi Arabistan’la da birlikte çalışıyoruz. Ne olduğunu ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi. Trump Kaşıkçı’nın kaybolmasının ABD-Suudi Arabistan ilişkilerini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği konusundaki soruya ise “Ne olduğunu ortaya çıkartmam lazım” dedi ve “Büyük ihtimalle bu noktaya düşündüğünüzden daha yakınız” diye de ekledi.

Bu arada Anadolu Ajansı’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde ise “Kaşıkçı olayıyla ilgili ABD tarafının müfettiş görevlendirdiği bilgisi doğru değil” bilgisi verildi.
Beyaz Saray ise Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve Trump’ın damadı ve üst düzey danışmanı olan Jared Kushner’in yakın ilişkisi olduğu bilinen Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’la görüştüğünü aktardı. Amerika’nın Sesi, Suudi Arabistan’a olayla ilgili şeffaf soruşturma çağrısı yapan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da Veliaht Prens Selman’la telefonda görüştüğünü Riyad’dan bilgi talep ettiğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino ABD’nin önceden olayla ilgili bilgi sahibi olduğu iddialarını yalanladı.

ABD’nin eski enerji bakanlarından Ernest Moniz’in Kaşıkçı hakkında yaşanan gelişmeleri gerekçe göstererek, Suudi Arabistan’ın 500 milyar dolarlık projesi NEOM’un yönetim kurulundaki rolünü askıya aldığı duyuruldu. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin Kaşıkçı’nın akıbeti hakkında ‘Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası’ kapsamında soruşturma açması talebinde bulunduğu bildirilirken, Virginia Senatörü Tim Kaine de Kaşıkçı soruşturmasında daha aktif rol oynaması için Başkan Donald Trump’a mektup yolladı.

İngiltere’den uyarı

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Türk yetkililerin Kaşıkçı’nın öldürüldüğü yönündeki şüphelerinin doğru çıkması halinde Suudi Arabistan’ın “ağır sonuçlarla” karşı karşıya kalacağını söyledi.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mevlüt Çavuşoğlu, Yasin Aktay