Kapat
A+ A-

Kazakistan Latin alfabesine geçiyor

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, ülkedeki okullarda Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçme talimatı verdi.
Yayınlanma tarihi: 12 Nisan 2017 Çarşamba, 21:34

Kazakistan hükümetinin, ülkede şu anda kullanılan Kiril alfabesinden vazgeçilerek Latin alfabesine geçilmesine ilişkin karar aldığı bildirildi. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, yönetime Latin alfabeye geçiş için grafik hazırlıklarına başlamaları için talimat verdiğini duyurdu.

​Nazarbayev, Egemen Kazahstan gazetesi için yazdığı makalede, Latince yeni alfabe ve grafik için birleşik standardın yılın sonuna kadar hazırlanmasının planlandığını belirtti.

​Nazarbayev, “2018’den itibaren yeni alfabeyle eğitim vermek üzere uzmanların hazırlanması ve ortaokullar için Latince ders kitaplarının basılması, önümüzdeki 2 yıl içindeyse organizasyon ve metodik çalışmalarının yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kazak lider, ilk etapta Latin ve Kiril alfabelerinin birlikte kullanılabileceğini de açıkladı.

Daha önce, SSCB’ye dâhil olan Azerbaycan, Moldova, Türkmenistan ve Özbekistan'da, Latin alfabesine geçilmişti. Özbekistan’da resmen Latince alfabeye geçilse de, Kiril alfabesi hala yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Eski SSCB cumhuriyetlerinden Kırgızistan ve Tacikistan’daysa, şimdiye kadar Kiril alfabesi kullanılmaya devam ediyor.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler