A+ A-

Tarihin ilk uzay ülkesi... Asgardia’ya en çok başvuru İstanbul’dan yapıldı

Uzayda Asgardia isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje için ilk adım atılıyor. Bu proje kapsamında vatandaşlık başvurusunda bulunan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor.
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi, 20:40

[Haber görseli]

Tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia’nın planları geçen günlerde Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Yaklaşık yüz bin insanın yaşayacağı Dünya yörüngesinde kurulacak bir uzay istasyonu için ilk adım atılıyor. Bu kapsamda vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri de Türkiye. Asgardia’nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, en çok başvuru 31 bin 853 ile Çin’den yapıldı. Çin’i 29 bin 82 başvuru ile Türkiye takip etti. İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu. Başvuru yapanlardan yüzde 77’si erkek.

Kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngören uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı yeryüzünü korumaya çalışacak. Proje kapsamında ilk uydu bu yaz yörüngeye fırlatılacak.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler