A+ A-

Merkel'den Kuzey Kore açıklaması: Kriz askeri yolla çözülemez

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerilimin askeri yollarla çözülebileceğine inanmadığını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 11 Ağustos 2017 Cuma, 21:45


Sputnik'te yer alan habere göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Müdürü William Lacy Swing ile görüştü.

Merkel, görüşmeden sonra başbakanlıkta düzenlenen ortak basın toplantısında, mülteci krizine ilişkin görüşlerini paylaştı. Merkel'in gündeminde Kuzey Kore ile ABD arasındaki füze restleşmesi ve artan savaş olasılığı da vardı. Merkel, bir gazetecinin Kuzey Kore ile yaşanan krize ilişkin, olası bir savaş durumunda ABD'nin yanında yer alıp almayacağını sorması üzerine de, "Askeri bir yolun krizin çözülmesine katkı sağlamayacağına kesin olarak inanıyorum. Bu krizin askeri bir çözümle aşılabileceğine inanmıyorum. BM Güvenlik Konseyinde bugüne kadar gördüğümüz çabalarla bu kriz aşılabilir" dedi.

Almanya'nın da ABD; Güney Kore, Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkeler ile birlikte müzakereleri sürdüreceğini sözlerine ekledi.


'LİBYA'DAN AVRUPA'YA YÖNELİK YASA DIŞI GÖÇ BÜYÜK BİR SINAV'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Libya'dan Avrupa'ya yönelik yasa dışı göç sorununun büyük bir sınav olduğunu" söyledi.

Yardım kuruluşları açısından da Avrupa ülkelerinin çabalarını birleştirmelerinin önemli olduğuna işaret eden Merkel, sığınmacıların kaçakçı şebekelerine karşı korunmalarının ve Libya Sahil Koruma birimlerinin eğitiminin de önemli olduğunu kaydetti.

Sığınmacıların iyi insani şartlarda barındırılabilmeleri için de Libya'ya yardım edilmesi ve Türkiye ile sığınmacılar konusunda mevcut olan benzeri bir anlaşmanın Libya ile de yapılması gerektiğini belirten Merkel, "Bu süreç henüz başlangıç aşamasında. Ancak bunun da bir zamanlar Türkiye ile olduğu gibi gelişmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Etiketler:

merkel, lacy, filippo, grandi, libya, angela