Kapat
A+ A-

Irak 'diyalog' şartını açıkladı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin merkezi hükümete dün gece yaptığı diyalog çağrısına Bağdat'tan yanıt geldi. Reuters'a konuşan bir hükümet sözcüsü, bir dizi şart sıraladı.
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2017 Perşembe, 18:55

[Haber görseli]

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) merkezi hükümete dün gece yaptığı diyalog çağrısına Bağdat'tan yanıt geldi.

Bağdat yönetimi, bağımsızlık referandumu sonrası diyalog çağrısını dün gece yineleyen IKBY’ye ön şartlar öne sürdü. Reuters’a konuşan bir hükümet sözcüsü, Erbil’in ‘öncelikle Irak’ın birliğine bağlılığını göstermesi gerektiğini’ söyledi.

Sözcü, “Kürdistan bölgesinin yerel yetkilileri, federal hükümetin petrol ihracatı, güvenlik, kara ve hava girişleri dahil sınırlar üzerindeki egemen yetkisini kabul etmeli” dedi.

Gazete Duvar’ın haberine göre Irak hükümet sözcüsü, “Bunlar, bölgenin yerel hükümetinin talep ettiği diyaloğun temel şartlarıdır” diye konuştu.

ERBİL NE DEMİŞTİ?

Kürdistan Bölgesel Yönetimi hükümeti dün gece, yaptırım kararlarının hedefi olan havalimanları, sınır kapıları ve bankaların statüsü hakkında Irak hükümetiyle konuşmaya ‘istekli olduğunu’ açıklamıştı. Açıklamada, “Toplu cezalandırmadan kaçınmak için Irak Başbakanı Haydar Abadi’yi bir kez daha Irak Anayasası çerçevesinde her tür diyalog ve müzakereye çağırıyoruz” denilmişti. IKBY, sınır geçişleri, iç ticaret, vatandaşlara verilen hizmetler, bankalar ve havalimanları konusunda görüşmeler yapılmasını önermişti.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler