A+ A-

Antarktika’da dev delik 45 yıl sonra geri döndü

Aynı bölgede 1970’li yıllarda benzer delik açılmış ancak araştırma yapılmamıştı.
Yayınlanma tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma, 05:33

[Haber görseli]

Fotoğraf: NASA

Anktarktika’da alanı Azerbaycan veya Ege Bölgesi’nin yüzölçümüyle (yaklaşık 90 bin km2) kıyaslanabilecek büyüklükte bir delik meydana geldi. Motherboard’ın haberine göre, Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kent Moore, “Sanki buzda bir delik açılmış gibi” dedi.

Bu tür deliklerin genelde Antarktika’nın kıyı bölgelerinde meydana geldiği biliniyor. Ancak bu kez söz konusu deliğin buz kenarından yüzlerce kilometre uzaklıkta ‘sebebi bilinmeyen süreçler’ nedeniyle ortaya çıktığı belirtiliyor. Moore, “Eğer uydumuz olmasaydı bu deliğin orada meydana geldiğini öğrenemezdik” diye kaydetti.

Sputnik News’teki habere göre aynı bölgede 1970’li yıllarda benzer deliğin açıldığını ama teknik yetersizlik yüzünden bilim insanlarının gereken araştırmayı yapamadığını belirten Moore, “Şimdi bu delik geri döndü” diye ekledi. Moore ve meslektaşları, uydular ve robotların yardımıyla, 1970’li yıllarda kafaları kurcalayan sorulara yanıt bulmaya çalışacak. Moore, bu sefer daha fazla veriye sahip olduklarını söyledi.[Haber görseli]

KIBRIS KADAR BUZ DAĞI

Daha önce 17 Temmuz 2017’de de Antarktika’daki Larsen C buz sahanlığındaki devasa boyutlarda büyüyen çatlak, sonunda kopmuştu. Güney Kutbu ile Atlas Okyanusu arasındaki en büyük buz sahanlığı Larsen C’deki çatlağın ana kütleden kopmasıyla, insanlığın şimdiye kadar görmediği büyüklükteki buzdağlarından biri ortaya çıkmıştı. Buzdağının yüz ölçümü İstanbul’dan büyük, Kıbrıs adasının ise üçte ikisi kadardı. Ağırlığı da 1 trilyon tondan fazla. Yaklaşık 6 kilometrekarelik bir alanı kaplayan dev buzdağının kopuşunu, ABD uydusu belirledi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler