Kapat
A+ A-

IŞİD’e eleman sağlayan İngiliz punkçı Suriye’de öldürüldü

IŞİD’e militan bulan İngiltere vatandaşı Sally Anne Jones’un haziran ayında Suriye’de insansız hava aracıyla düzenlenen bir saldırıda öldüğü bildirildi. Sally Anne Jones, Müslüman olduktan sonra Suriye’de IŞİD’e katılmıştı.
Yayınlanma tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma, 09:00

Jones’un ölümünü ilk kez İngiliz Sun duyurdu. BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, Jones’un sosyal medyada IŞİD’in propagandasına büyük katkıda bulunduğuna dikkat çekerek doğrulanması halinde ölümünün önemli bir gelişme olacağını belirtti. İngiliz hükümeti yetkilileri, Jones’un ölümüne ilişkin haberlerle ilgili açıklama yapmayı reddetti. Ancak yetkililer bu haberi yalanlamadı.

Evlendiği militan öldürülmüştü

Askeri geçmişi olmayan 48 yaşındaki Jones, cihatçı militan Junaid Hussain’le evliydi. Hussain ise 2015’te bir insansız hava aracı saldırısında ölmüştü. Batılı genç kızları örgüte kaydettiği belirtilen Jones, sosyal medyada Hıristiyanlara yönelik tehditkâr mesajlar yayımlıyordu. Jones mesajlarında İngiltere’de saldırılar düzenlenmesi çağrısında bulunuyor ve evde bomba yapımına ilişkin bilgiler veriyordu.

Sally Jones Twitter’da silahlı fotoğraflarını da yayımlıyordu.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler