A+ A-

Trump'ın nükleer çıkışına İran ve Rusya'dan yanıt

Trump'ın önümüzdeki saatlerde Washington'ın İran'la ilgili yeni stratejisini ilan etmesi beklenirken İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesi durumunda anlaşmanın tümüyle hükümsüz hale geleceğini söyledi. Öte yandan Rusya, anlaşmanın kabul edildiği biçimiyle uygulanmasından yana olduklarını açıkladı.
Yayınlanma tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma, 12:41

[Haber görseli]

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD'nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nda anlaşılan hususlara uymaması halinde anlaşmanın hükümsüz kalacağını açıkladı.

Sputnik'in aktardığı habere göre Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin'le buluşmasında konuşan Laricani, İran'ın önemli fedakarlıklar yaptığını ve anlaşmanın uygulanması için Moskova'nın katkısını beklediklerini ifade etti.

ABD anlaşmadan çekilirse Tahran'ın buna yanıt vereceğini ifade eden Laricani "Böyle bir şey yaparlarsa anlaşmadan geriye bir şey kalmaz. O zaman uluslararası arenada yeni bir konu gündeme gelir" dedi.

Nükleer anlaşma konusu Rus ve İranlı dışişleri bakanlarının da gündemindeydi. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif'i telefonla arayarak nükleer anlaşmasına bağlılıklarının sürdüğünü bildirdi. Lavrov Zarif'e Moskova'nın anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edildiği biçimiyle uygulanmasında kararlı olduğunu iletti.

Gözler Washington'da

Bugün Washington'un İran'la ilgili yeni stratejisini ilan edecek olan ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmayla ilgili tutum değişikliğine gitmesi bekleniyor. Trump'ın bir süredir İran'la nükleer anlaşmaya dönük ciddi eleştiriler getirdiği biliniyor.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler