Kapat
A+ A-

Time, 'Yılın Kişisi' olarak "Sessizliği Bozan Kadınlar"ı seçti

Amerikan Time dergisi 2017’de “Yılın Kişisi” olarak uğradıkları cinsel taciz ve saldırıları anlatarak suskunluğunu bozan kadınları seçti.
Yayınlanma tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe, 09:20

[Haber görseli]

DW'de yer alan habere göre Amerikan Time dergisi "Yılın Kişisi" olarak günlük yaşamda karşılaştıkları cinsel tacize dikkat çekmek için "Suskunluğunu Bozan" kadınları seçti. Time dergisi tarafından bugün yapılan açıklamada, bu karara gerekçe olarak kadınların tacizlere karşı sessiz kalmayarak, çok kısa bir zamanda kültürel bir "devrime" neden olmaları gösterildi.

Hollywood'un ünlü film yapımcısı Harvey Weinstein hakkındaki cinsel taciz ve tecavüz suçlamalarının ardından ABD ve dünyanın bir çok ülkesinde sosyal medya üzerinden #MeToo (Ben de) kampanyası başlatılmıştı. Time dergisinin övgüye değer bulduğu "MeToo" kampanyasına dünya çapında milyonlarca kadın katılmıştı.

Kadınların cinsel taciz ve tecavüz konusundaki suskunluklarını bozması medya, siyaset ve iş dünyasında sarsıntı yaratmış, çok sayıda tanınmış ismin istifasına veya işini kaybetmesine yol açmıştı

Time dergisinin son sayısının kapağında suskunluğu bozan kadınlar arasında bulunan aktris Ahsley Judd, şarkıcılar Taylor Swift ve Susan Fowler ile ulaşım şirketi Uber'in bir eski çalışanı yer alıyor.
Time Genel Yayın Yönetmeni Edward Felsenthal, derginin kapağında yer alan bu isimlerin yüzlerce kadın ile birlikte "60'lı yıllardan beri kültürdeki en hızlı değişimi sağladığını” belirtti. Cinsel taciz ve saldırılara yönelik "kolektif öfkenin” çok çabuk ve şoke edici bir şekilde etkisini gösterdiğini hatırlatan Felsenthal, neredeyse her gün bir şirket yöneticisini işini kaybettiğini, ünlü isimlerin utanç verici durumla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Dünyanın saygın siyaset ve ekonomi dergileri arasında gösterilen Time, 1927 yılından beri olumlu veya olumsuz şekilde gelişmeleri etkileyenleri, yılın kişisi olarak seçiyor. 2016'da yılın kişisi olarak Donald Trump seçilmişti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler