Kapat
A+ A-

Kokpitteki cam patladı, pilot camdan fırladı

Çin'de bulunan Sichuan Havayolları'na ait bir uçakta kokpitteki cam patladı. Pilot dışarı sarkarken emniyet kemeri sayesinde düşmekten kurtuldu. İki pilot 119 kişiyi taşıyan uçağı güvenli bir şekilde indirmeyi başardı.
Yayınlanma tarihi: 16 Mayıs 2018 Çarşamba, 10:38

[Haber görseli]

Sichuan Airlines’a ait Airbus A319 uçağında, uçuşunun 30. dakikasında 10 kilometre yüksekteyken ön cam patladı. Çin'in Çongçing bölgesinden Tibet'e gitmek üzere havalanan uçakta kokpitin ön camı patlayınca büyük panik yaşandı.


Aniden basınç ve sıcaklık düştü. Pilot Liu Chuanjian, sağına baktığında yardımcısının vücudunun yarısının camdan çıktığını gördü. Yardımcı pilot, emniyet kemeri sayesinde uçaktan düşmekten kurtuldu. Ancak her şeyin kontrolden çıktığı kokpitteki pilot, uçağı kendi imkânlarıyla indirmek zorunda kaldı. Liu Chuanjian, “Kokpitteki her şey uçuşuyordu. Ekipmanları çoğu çalışmıyordu, radyoyu bile duyamıyordum. Uçak öyle sarsılıyordu ki, göstergeleri bile okuyamıyordum” ifadeleriyle yaşadığı korku anlarını anlattı. 119 yolcuyu taşıyan uçak hiç kimse ciddi bir şekilde yaralanmadan Çengdu kentine inince, pilot kahraman ilan edildi. Kuş çarpması ve yıldırımlar, uçakların camını çatlatabilse de, bu ölçekteki bir kırılma çok nadir görülüyor.

Kaynak:airnewstimes.com

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler