Kapat
A+ A-

Burs için imam hatip lisesi şartı

İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı, İmam Hatipliler Derneği, Ensar Vakfı, İnsan ve Medeniyet Hareketi, lise tercih sürecinde imam hatip lisesini tercih eden öğrencilere burs vereceğini duyurdu.
Yayınlanma tarihi: 12 Temmuz 2018 Perşembe, 01:27

[Haber görseli]

İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı, İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER), Ensar Vakfı, İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin ortaklaşa organizasyonuyla lise tercih sürecinde imam hatip lisesini tercih eden öğrencilere burs verilecek. Bu kurumların hazırladığı afişte, ‘‘Tercih Sizden Destek Bizden’’ adlı kampanya tanıtılıyor, 5 bin kişiye eğitim bursu verileceği açıklanıyor ve “Tercihim Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi” diyorsan eğitim bursun bizden’’ deniyor. Eğitim Sen’den tercih sürecine ilişkin açıklamada, şu noktalara dikkat çekildi:

-Liseye geçiş ile ilgili hazırlanan kılavuz tercihe dayalı bir yerleştirmeyi değil aşama aşama zorunlu yerleştirmeyi amaçlamaktadır.İmam hatip ve meslek liselerine gidişi teşvik eden kampanyalar ve açıklamalar da bu durumun açık göstergesidir.

-13 Temmuz Cuma günü sonuçlanacak olan ilk yerleştirmede bir okul türünden en fazla 3 ‘tercih’ yapma zorunluluğu öğrencilerin yerleşememe kaygısını göz önünde bulundurduğumuzda meslek ve imam hatip lisesi ‘tercihi’ yapmayı fiilen zorunlu hale getiriyor.

-Nakil döneminde yapılacak ‘tercihlerde’ ise bir okul türünden en fazla 2 tane yazabilme sınırı getirilmiştir. Türkiye genelinde 3 okul türünden en fazla tercih edilen okul türünün Anadolu lisesi olduğu gerçeğinden hareket edersek, ilk yerleştirmede anadolu lisesi kontenjanlarının önemli bir kısmı dolacağından ve tercih sayısına da sınırlama getirilerek öğrencilere meslek- imam hatip seçeneksizlikleri bir kez daha dayatılıyor.

-Okulu ve evi aynı adreste olanlara, okuduğu ortaokulda daha uzun süre okuyanlara diğer öğrencilere göre yerleştirmede öncelik tanınması da öğrenciden bağımsız gelişen ve öğrencinin hiçbir sorumluluğu olmadığı durumlar açısından eşitsizlik içermekte, çok sayıda mağduriyete neden oluyor.

-Kılavuzda yönetmeliğe rağmen 10-14 Eylül tarihlerinde komisyon tarafından yapılacak eşleştirmelerde öğrencilerin ‘tercih’ hakları ellerinden alınmış,zorunlu olarak komisyonun belirlediği okullara yalnızca komisyon kararı ile öğrencilerin yerleştirileceği tarif edilmiştir. Yönetmeliğe rağmen yapılan bu uygulama hukuksuzdur. Aynı zamanda eğitim hakkı ve çocuk hakkı ihlalidir. Her öğrencinin istediği okul türünde eğitim görme hakkı vardır. Bu düzenleme ile kontenjanı boş kalan okullara; (Kontenjanı boş olan okullar geçmiş yıllarda da paylaşılan veriler üzerinden meslek ve imam hatip liseleri olacaktır) öğrenciler ‘tercih’ hakkı tanınmadan zorunlu olarak yerleştirilecek.

[Haber görseli]

Burs kampanyası afişlerle duyuruldu.

Lale Karabıyık: Tek çare Açık Lise

CHP eğitim politikalarından sorumlu genel başkan yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, liselere tercih ve yerleştirme sürecinin tamamlanmasından sonra bazı okullarda yığılmalar olacağına dikkat çekerek ‘‘Binlerce öğrenci okulsuz kalma ihtimali ile karşı karşıyadır. Kayıt yaptıramayan öğrencilerin tek çaresi Açık Liseler olacaktır’’ dedi. Yeni sistemle öğrenci ve velilerin, karmaşık ve anlaşılması güç bir sürecin içerisine sürüklendiklerini hatırlatan Karabıyık, şunları söyledi: ‘‘Tercih sürecinde öğrenciler birçok sorunla karşı karşıya bırakıldı. AKP’nin bu eğitim politikası öğrencilerin devlet okullarından uzaklaşmasına, özel okullara yönelmesine neden oldu. Kılavuzla getirilen okul türü kısıtlaması öğrencilerin zorunlu olarak istemedikleri okulları tercih etmelerine neden olacak. İl ve ilçelerde oluşturulacak komisyonların değerlendirme kriterleri belirlenmemiştir. 16 yılda eğitim sisteminin var olan sorunlarına yenileri eklendi.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Lale Karabıyık