Kıbrıs Harekatı'nın sembolü 'Ayşe', en çok oyu almasına rağmen ODTÜ'ye dekan atanamadı

ODTÜ İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi’nin (İİBF) dekanlığı için akademisyenler arasındaki “tavsiye” seçiminde, “Ayşe tatile çıksın” sözündeki Kıbrıs Barış Harekatı’nın 'şifre ismi' Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata 53 oy, Prof. Dr. Ramazan Sarı 20 oy aldı. YÖK, dekanlığa Sarı'yı atadı.
Yayınlanma tarihi: 29 Eylül 2018 Cumartesi, 10:12

[Haber görseli]Orta Doğu Teknik Üniveritesi (ODTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) dekanlık seçimlerinden Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata 53 oy aldı. Rakibi Prof. Dr. Ramazan Sarı ise 20 oy aldı. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Ramazan Sarı’yı dekan olarak atadı.

EN AZ OY ALAN DEKAN OLDU

Sözcü'den Uğur Enç'in haberine göre, 20 oy alan Ramazan Sarı, YÖK tarafından İİBF Dekanlığın atandı. Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ilham kaynağı olan eski Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in kızı Ayşe Güneş Ayata, fakültedeki seçimde en fazla oyu almasına rağmen dekan olarak atanmaması sosyal medya da tepki çekti.

Harvard Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Wissenschaftszentrum Berlin, Manchester Üniversitesi ve Paris EHESS’te misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Ayşe Güneş Ayata, Türkiye’de akademi ve siyasetin önde gelen isimlerinden Prof. Sencer Ayata ile evli.

[Haber görseli]

‘AYŞE TATİLE ÇIKSIN’IN İLHAM KAYNAĞIYDI

20 Temmuz 1974’de başlayan Kıbrıs Barış Harekâtının unutulmayan parolası ‘Ayşe tatile çıksın” sözüydü. Ayşe Kimdi? Ayşe; dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in kızıydı. 1974 Temmuz’da Cenevre’de Kıbrıs müzakeresi sürerken, Başbakan Ecevit ile Dışişleri Bakanı Turan Güneş arasında kararlaştırılan “Ayşe tatile çıksın” parolasıyla İkinci Barış Harekâtı başlamıştı.

[Haber görseli]

PROF. DR. AYŞE GÜNEŞ AYATA KİMDİR?

ODTÜ Sosyoloji Bölümü mezunu olan Ayşe Güneş Ayata, yüksek lisansını İngiltere'de tamamladı. Doktorasını da İngiltere'de kent üniversitesinde yapan Ayata, doçentlik ve profesörlük unvanlarını mezun olduğu ODTÜ'de tamamladı. ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı olan Ayata, 1994-2000 yılları arasında İİBF'nin dekan

yardımcısıydı. 2011-2014 yılları arasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Ayata, Harvard Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Wissenschaftszentrum Berlin, Manchester Üniversitesi ve Paris EHESS'te misafir öğretim üyesi.

[Haber görseli]

RAMAZAN SARI KİMDİR?

Dekanlık öncesinde ODTÜ İşletme Bölümü Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Ramazan Sarı, daha önce Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ndeydi. Sarı, İspanya Eğitim Bakanlığı CISC birimin açıkladığı Türkiye'nin en başarılı 2 bin bilim insanı sıralamasında ilk 500'deydi.

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Aytun Çıray, İzzet Baysal