A+ A-

Borsaya islami ortak

İslam Kalkınma Bankası borsadan pay almak istiyor. Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, bu konudaki görüşmeleri yıl sonuna kadar bitirmeyi istediklerini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba, 18:43

İslam Kalkınma Bankası (İKB), Borsa İstanbul’un yüzde 10 hissesini satın almayı planladığını açıkladı. Söz konusu adım Türkiye’de İslami finansı yaygınlaştırma çerçevesinde atılacak. Reuters’a konuşan İslam Kalkınma Bankası İşbirliği ve Kaynak Mobilizasyonu Direktörü Abdulhakim Elwaer, Borsa İstanbul hisseleri için yürütülen müzakerelerin iki üç ay içinde tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Yüzde 73’ü Fon’un

 Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ da konuyla ilgili açıklama yaptı. İKB’nin Borsa İstanbul’dan pay alımı için görüştüğünü teyit eden Karadağ, “Borsa İstanbul’dan pay almak istiyor. Üzerinde görüşüyoruz. Görüşmeleri üç ay, olmazsa yıl sonuna kadar bitirmek istiyoruz. Borsanın halka arzını ise 2018’de yapacağız” dedi. Borsa İstanbul, daha önce Nasdaq OMX ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile stratejik ortaklık anlaşması imzalamıştı. Nasdaq OMX’in borsada yüzde 7, EBRD’nin ise yüzde 10 payı bulunuyor. Borsa İstanbul’un yüzde 73.6’lık hissesi ise Türkiye Varlık Fonu’na ait. Karadağ, İKB ile bir anlaşmaya varılması halinde Borsa İstanbul’un küresel bir finans platformu olma hedefi yakalayacağını belirtti. Karadağ, bankanın payının daha düşük olacağını, yüzde 10’un yüksek bir oran olduğunu aktardı. İKB ile anlaşma olmazsa Körfez’den ya da Asya’dan stratejik bir ortak alınabileceğini sözlerine ekledi. İKB’den finansman sağlayan dördüncü büyük ülke olan Türkiye, 1977 yılından bu yana kurumdan 10 milyar dolar değerinde finansman aldı.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Etiketler:

ikb, ebrd, omx, borsa, nasdaq, mobilizasyonu