A+ A-

İlk icraat kıdem tazminatına tırpan

Hükümet gelecek haftadan itibaren kıdem tazminatının fona devredilerek tırpanlanması ve yok edilmesini masaya getirecek.
Yayınlanma tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba, 18:45

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili olarak, “Önümüzdeki haftadan itibaren belirlenen taslaklar üzerinden işvereniyle, çalışanıyla sendikalarıyla çalışacağız” dedi. Kıdem tazminatının iki sorunlu başlığının olduğunu savunan Müezzinoğlu, “Birincisi çalışanın hakları işverenin kasasında birikiyor. Bazı işyerleri kapanabiliyor, bu para bir yerde ayrı olarak tutulmuyor. İşveren bunu finansman olarak da kullanıyor. İşveren diyor ki bu yükü bizim üzerimizden al. Diğer taraftan çalışanın neredeyse yüzde 75’i hiç alamıyor ya da hak ettiği oranda alamıyor. Bu mağduriyeti daha fazla görmemezlikten gelemeyiz” derken, işçi konfederasyonlarına göre, fon kurulması durumunda kıdem tazminatının 30 günden 10- 15 güne düşmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

İşten çıkarma artacak

Kıdem tazminatının fona devri işçi çıkarmayı kolaylaştıracak, esnekliği artıracak. Fon kurulması durumunda kıdem tazminatının işçinin son ücretiyle bağı kopacak ve alacağı kıdem tazminatı miktarı düşecek. Sendikalara göre kıdem tazminatı işverenin bireysel borcu bu yüzden kamu kaynaklarından ve işsizlik sigortasından kurulacak fona kaynak ve prim kesintisi aktarılmasına karşılar. İşverenlerin borcu halkın sırtına yıkılmamalı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de kıdem tazminatının 1971 yılında uygulamaya konulduğunu belirterek, kıdem tazminatının dünyada 152 ülkede zorunlu, 18 ülkede ise yarı zorunlu olarak uygulandığını söyledi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mehmet Müezzinoğlu, Ömer Fethi Gürer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler