A+ A-

Hekim yok, ölüm var

Bakanlar iş sağlığı ve güvenliği yasasının ertelenme nedeninin ‘hekim yokluğu’ olduğunu itiraf etti. Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da bir, dünyada 3. sırada.
Yayınlanma tarihi: 14 Haziran 2017 Çarşamba, 20:35

[Haber görseli]

Kabineden iki bakan da 1 Temmuz’da başlaması gereken kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan özel sektöre ait az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğunun 2020’ye ertelenmesinin “hekim yokluğundan” olduğunu kabul etti. Türkiye’nin 30 bin işyeri hekimine ihtiyacı olduğu bildirildi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın açıklamasına göre Türkiye’de her gün 4 işçi iş kazalarında yaşamını yitiriyor. Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer alıyor. Buna karşın hükümet, kabul edildiği günden bu yana birçok kez ertelediği iş sağlığı ve güvenliği yasasının bazı maddelerini bir kez daha erteledi. Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Yasa Tasarısı’na eklenen bir maddeyle kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu 2020 yılına bırakıldı. Sendikalar karara tepki gösterirken, hükümetten “hekim yok” itirafı geldi.

30 bin hekim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu hafta başında 1 milyonun üzerinde pastahane, restoran, market, kıraathane gibi az tehlikeli işyeri bulunduğunu, bu kadar hekim ve iş sağlığı güvenliği sertifikalı uzman olmadığını açıkladı. Müezzinoğlu, asgari 30 bin iş yeri hekimine ihtiyaç olduğunu da söyledi. Meclis’te tasarının görüşmeleri sırasında da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer’in sorusu üzerine, “İş sağlığı hizmetlerini yürütecek işyeri hekimi ihtiyacı çok yüksek oranlarda. Yaklaşık 30 bin civarında işyeri hekimine ihtiyaç var. Şu anda da aktif çalışan iş yeri hekimi sayısı 13 bin 450. Yeterince işyeri hekimi olmadığı için bu yasayı 2020’ye öteliyoruz” dedi. Ertelemeye tepki gösteren CHP’li Ömer Fethi Gürer ise “iş cinayetlerinin” AKP hükümetleri döneminde 19 bine ulaştığına dikkat çekti.

 

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mehmet Müezzinoğlu, Faruk Özlü, Ömer Fethi Gürer