A+ A-

Bütçeye teşvik açık vergi fazla verdirdi

Bütçe ocak-mayıs döneminde teşvikler nedeniyle 11.5 milyar lira açık verdi. Mayısta ise vergi gelirlerindeki artışın etkisiyle 6.4 milyar lira fazla çıktı.
Yayınlanma tarihi: 15 Haziran 2017 Perşembe, 21:40

[Haber görseli]

Bütçe ocak-mayıs döneminde teşvikler nedeniyle 11.5 milyar lira açık verdi. Mayısta ise vergi gelirlerindeki artışın etkisiyle 6.4 milyar lira fazla çıktı. Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı mayıs ayı bütçe uygulama sonuçlarından öne çıkanlar şöyle:

* Maliye Bakanı Naci Ağbal da, “Bütçedeki iyileşmeye vergi gelirlerindeki artış katkı sağladı. Mayıs ayında vergi gelirleri; kurumlar vergisi, ithalde alınan KDV ile gelir vergisindeki yüksek oranlı artışların etkisiyle yüzde 20.3 arttı” dedi. Ağbal, bütçenin ocak-mayıs döneminde 11.5 milyar lira açık vermesinin nedeni hakkında ise, “Ekonomik büyümeyi desteklemek için yapılan teşviklerin önemli bir etkisi oldu” dedi.

* Bütçe giderleri içerisinde “gizli hizmet giderleri” olarak yer alan örtülü ödenek harcamaları mayıs ayında 166.7 milyon lira oldu. Yıl başından bu yana “örtülüden” 953 milyon TL harcandı.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Naci Ağbal