Kapat
A+ A-

Sorumlu çürük iskele

Dünyada her gün yaklaşık bir milyon iş kazası yaşanıyor. Türkiye’de ise en çok iş kazası, ekipmanlar sağlam olmadığı için yüksekten düşmeler sonucu yaşandı.
Yayınlanma tarihi: 14 Temmuz 2017 Cuma, 20:39

[Haber görseli]

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadettin Akyıl, ölümlü iş kazalarının yüzde 40’ının inşaat sektöründe meydana geldiğini belirterek, “En çok ölümlü kazaların meydana geldiği sektörlerden inşaat birinci, maden sektörü ikinci sırada yer alıyor” dedi. Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder de, dünyada her gün yaklaşık 1 milyon iş kazası yaşandığını, iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu her yıl 2.3 milyon insan hayatını kaybettğini dile getirdi.

Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda konuşan yetkililerin verdiği bilgiye göre, bugün dünyada 3 milyar, Türkiye’de de yaklaşık 14 milyon iş gücü bulunuyor. Her gün yaklaşık 1 milyon iş kazası yaşanıyor, iş kazası ve meslek hastalıkları sonucu her yıl 2.3 milyon insan hayatını kaybediyor. Çok daha fazla insan ise iş göremez hale geliyor.

Türkiye’de en sık yaşanan iş cinayeti nedeni ise çürük iskelet. Çünkü Önder’e göre ölümlü iş kazalarının yarıya yakını yüksekten düşme şeklinde meydana geliyor. Bu kazaların da büyük bir kısmı iş ekipmanlarından kaynaklanıyor. Bu nedenle sağlak iskele için büyük çalışmalar yapılıyor. Öte yandan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin iş cinayeti raporuna göre haziranda en az 164, 2017’nin ilk altı ayında ise en az 906 işçi yaşamını yitirdi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer