A+ A-

DİSK Başkanı Kani Beko'dan 15 Temmuz açıklaması: Demokrasi istiyoruz

DİSK Genel Başkanı Kani Beko 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümüne ilişkin yayınladığı yazılı açıklamada, "Darbe değil demokrasi istiyoruz" dedi.
Yayınlanma tarihi: 14 Temmuz 2017 Cuma, 23:21


DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, demokrasi ve ve özgürlük vurgusu yapıldı. DİSK'ten yapılan açıklama şöyle:

"Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) olarak bir yıl önce, 15 Temmuz 2016’da yaşanan askeri darbe girişimini bir kez daha lanetliyor, darbeciler tarafından katledilen yurttaşlarımızı saygıyla anıyoruz.

Halk egemenliğine karşı girişimler olan darbelerin, demokrasiye ve işçi haklarına verdiği zararların bilincinde olmak, demokrasiye ve özgürlüklere kast eden her türlü darbeye ve diktaya karşı mücadele etmek işçi sınıfının önemli bir görevidir.

Darbelerden ve baskı rejimlerinden en büyük zararı görmüş, faaliyetleri durdurulmuş ve yöneticileri darbeciler tarafından idamla yargılanmış bir işçi örgütü olan DİSK,  15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü vesilesiyle darbecileri bir kez daha lanetlerken, darbenin aydınlatılması ve tüm sorumluların hesap vermesi talebini de bir kez daha güçlü bir biçimde dile getirmektedir.

15 Temmuz günü halka silah sıkanlar, halk iradesinin cisimleştiği TBMM’yi bombalayanlar kadar, onlara bu emri verenlerin, darbenin merkezinde olduğu söylenen FETÖ yapılanmasını besleyenlerin, destekleyenlerin, ayrımsız-kayıtsız şartsız hesap vermesi gerekmektedir. 15 Temmuz darbe girişiminde yitirdiğimiz yurttaşlarımız için adalet, siyasetten bürokrasiye tüm sorumluların adil bir yargılama süreci sonunda hesap vermesiyle sağlanabilir.

Bu vesileyle, askeri darbelerin panzehirinin gerçek bir demokrasi, adil bir hukuk devleti, örgütlenme ve ifade özgürlüğü, güçler ayrılığı ilkesi, güçlü bir parlamenter demokrasi olduğunun altını bir kere daha çiziyoruz."

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer