A+ A-

5 maddede kartlı alışverişte yeni dönem

Türkiye’de online alışveriş yapan yaklaşık 25 milyon kişiyi etkileyecek olan kartlı alışverişlerde yeni dönem hakkında bilinmesi gerekenleri soru ve cevaplarla inceledik.
Yayınlanma tarihi: 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 23:47

Türkiye’de milyonlarca kart kullanıcısını yakından ilgilendiren internet üzerinden yapılan ödemelerde yeni dönem, 17 Ağustos 2017 Perşembe günü başlıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yeni düzenlemesiyle artık online alışveriş ve ödemelerde kart kullanıcılarından onay istenecek. Bu onayı vermemiş olanlar, kartlarıyla online ödeme ve alışveriş yapamayacak. Türkiye’de online alışveriş yapan yaklaşık 25 milyon kişiyi etkileyecek olan kartlı alışverişlerde yeni dönem hakkında bilinmesi gerekenleri soru ve cevaplarla inceledik.

[Haber görseli]

1 Neden gerek görüldü?

BDDK’nin aldığı kararının gerekçesi şu: Günlük hayatında kredi kartını internet işlemlerinde kullanmayan, kartı ile internetten alışveriş yapılabileceğinin farkında dahi olmayan yurttaşın dolandırıcılar tarafından kandırılarak suiistimal edilmesinin, zarara uğratılmasının önüne geçebilmek.

2 Ne değişecek?

17 Ağustos 2017 itibarıyla internet üzerinden banka ve kredi kartlarıyla yapılacak olan ödeme işlemlerinde müşteri onayı şartı aranacak. Bu tarihten sonra tüketiciye verilecek kredi kartları artık internet alışverişine kapalı olarak üretilecek. Mevcut kartlarla ise onay vermeden online işlem yapılamayacak.

3 Düzenleme hangi kartları kapsıyor?

Halihazırda bireysel müşterilere verilmiş ve verilecek olan tüm banka ve kredi kartları kapsam içinde olduğu için yeni düzenlemeden etkilenecek. Mevcut kartlar da eğer onay verilmediyse, yurtiçi ve yurtdışı sitelerden yapılan tüm e-ticaret işlemlerine kapatılacak.

4 Onay nasıl verilecek?

Müşteriler, bankaları tarafından sunulan internet bankacılığı, mobil bankacılık, çağrı merkezi veya doğrudan şube kanalı aracılığıyla, kartlarının e-ticaret işlemlerine açık veya kapalı olması konusundaki talimat verebilecek. Yine aynı kanallardan bu talimatlarda değişikliğe gidilebilecek.

5 Ödeme talimatları ne olacak?

Düzenlemeden ödeme talimatları etkilenmeyecek. Kredi kartı kullanıcısı onay vermese veya onay vermeyi unutmuş olsa bile daha önceden sigorta, BES, eğitim, aidat gibi hizmet alımları için verilen otomatik ödeme talimatları, kapsam dışında tutulacak.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer