A+ A-

KESK: Yöneticiler ‘kraldan daha kralcı’

Eşbaşkanları toplantılara alınmadığı için sözleşme masasından çekilen KESK, işyerlerinde de engellendiğine dikkat çekti.
Yayınlanma tarihi: 10 Ağustos 2017 Perşembe, 23:51

[Haber görseli]

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kamudan ihraç edilen eş genel başkanları Mehmet Bozgeyik ile Aysun Gezen toplantılara alınmadığı için toplu sözleşme sürecinden çekilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), işyerlerindeki toplusözleşme çalışmalarının da engellendiğine dikkat çekti. KESK bunun örneği olarak da Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı’nın yazısını gösterdi. Yazıda, “toplu sözleşme görüşmeleri bahane edilerek çalışma ortamını bozacak eylemlere karşı” daire amirlerince gerekli önlemlerin alınması isteniyor.

Hükümet ile memur konfederasyonları arasındaki toplusözleşme görüşmeleri devam ederken masadan çekilen KESK, anayasa ve yasalarla güvence altına alınan sendikal faaliyetlerinin engellendiğini bildirdi. KESK, son bir haftadır üyelerinin işyerlerinde toplusözleşme çalışması yapmasının engellediğini belirtti.

Haklar engelleniyor

KESK, “Ülkenin dört bir tarafından konfederasyonumuza ulaşan bilgiler, deyim yerinde ise kraldan daha kralcı kimi kurum yöneticilerinin anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış olan sendikal haklarımızı kullanmamızı engellemek istediğini, bunun için ‘duyuru’ adı altında yazılı talimatlar yayımladıklarını göstermektedir” bilgisini verdi. Yazıda, “Memur ve memur emeklilerinin 2018 ve 2019 yılı zam oranlarını belirleyecek toplusözleşme görüşmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile sendikalar arasında başlamıştır. Bu nedenle bazı sendikaların işyerlerinde toplusözleşme görüşmelerini bahane ederek çalışma ortamını bozacak olumsuz eylemlerde bulunabileceğinden daire amirlerince gerekli tedbirlerin alınmasını önemle rica ederim” ifadesi yer alıyor.

Hukuki girişim

KESK, bu duruyunun asıl hedefinin kendileri olduğunu bildirdi. KESK, “Ortada sayısız mahkeme ve AİHM kararı olmasına karşın ısrarla en temel sendikal hak ve özgürlükleri yok sayanlar, bu yönde hukuk dışı kararların altına imza atanlar ‘sendikal faaliyeti engelleme’ ve ‘görevi kötüye kullanma suçu’ işlemektedir. Sadece bu konuda talimat verenlerin değil, hukuksuz talimatı yerine getirenlerin de cezai sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır” dedi. Kendisini anayasanın ve yasaların üzerinde gören kamu kurum yöneticilerini uyaran KESK, anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış olan sendikal faliyetleri engellemek isteyenlere karşı hukuki girişimlerde bulunacaklarına dikkat çekti.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer