A+ A-

Rusya sanal paraya erişimi kısıtlama kararı aldı

Rusya'nın Bitcoin ve diğer sanal paralara erişim kısıtlaması getireceği duyuruldu.
Yayınlanma tarihi: 10 Ekim 2017 Salı, 16:15

 

Rusya Merkez Bankası Birinci Başkan Yardımcısı Sergey Şvetsov, Rusya'nın Bitcoin gibi kripto paraların satışa sunulduğu sitelere erişimi engelleyeceğini duyurdu.

Rus ekonomi yetkilileri başlangıçta devlet dışı onaylı kurumlar tarafından tüm para türlerini illegal kabul ediyor, bunların para aklamada kullanılabileceğini savunuyorlardı. Sonrasında ise küresel ölçekte patlayan kripto para piyasasını kabul etse de ciroyu denetleme ve piyasaya erişimi sınırlama çabasını sürdürdüler.

Şvetsov "Bundan kaçınamayız. Böyle şaibeli araçların satışına doğrudan ve kolay erişime izin veremeyiz" dedi.

Finansal piyasa türevleriyle ilgili bir konferansta konuşan Şvetsov, Merkez Bankası'nın yüksek getiri nedeniyle kripto paralara artan ilginin farkında olduğunu belirtti. Ancak bunların zamanla ödeme aracından yüksek getirili araçlara dönüştüğü uyarısı yaptı.

2010 yılı ortalarında ortaya çıkan ve en fazla bilinen sanal para olan, Bitcoin ilk tedavüle sokulduğunda 1 Amerikan Doları'nın altındayken son olarak 4807 Amerikan Doları civarından işlem görüyordu.

"Vatandaşlarımızın ticarette bu kripto paraları yatırım aracı olarak kullanmalarının makul olmayan ölçüde yüksek risk taşıdığını düşünüyoruz," dedi. Rus yetkililer, bu yılın başlarında kripto para kullanımının Rus vatandaşları ve şirketlerince kullanımını düzenlemeyi düşündüklerini açıklamışlardı.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer