Kapat
A+ A-

Ihlamurun kilosu 350 lirayı buldu

Kış aylarında gripten korunmak için sık kullanılan ıhlamurun kilosu 350 lirayı buldu. Manisa'daki aktarlar, fiyatın yüksek olmasını üretim azlığına bağladı
DHA
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2017 Perşembe, 09:32

KIŞ aylarında gripten korunmak için sıkça kullanılan ıhlamurun kilosu, aktarlarda 350 lirayı buldu. Manisa'daki aktarlar, fiyatın yüksek olmasını üretim azlığına bağladı. Havaların soğumasıyla birlikte hasta olmak istemeyen vatandaşlar soluğu aktarlarda almaya başladı.

Ancak kış aylarının gözde sıcak içeceği ıhlamurun fiyatını görenler şaşırdı. Son 3 yıldır fiyatları yükselen ıhlamur, bu sene de tüketicileri üzdü. Çeyrek altın yaklaşık 250 liradan satılırken, çiçek ıhlamurun kilosu 350 lirayı buldu. Altını sollayan ıhlamur fiyatlarını gören vatandaşlar, gramla almaya başladı.

ÜRETİM AZKEN FİYAT YÜKSEK

Manisalı aktar Fatih Kulak, üretimin az olduğu için fiyatların yükseldiğini söyledi. Kalitesine göre de fiyat belirlendiğini dile getiren Kulak, yaprak ıhlamurun kilosunun 150-250 arasında, çiçek ıhlamurun da 250-350 lira arasında satıldığını belirtti. Dört kalitede ıhlamur olduğunu söyleyen Kulak, "Fiyatlar kaliteye göre değişiyor. Geçen yıla göre fiyatlar bu yıl da aynı. Geçen yıl da fiyatlar yüksekti. Mahsul olmadığı, üretim çok fazla yapılmadığını için fiyatlar artıyor. Vatandaşlar ufak poşetlerde, 3-5 liralık alıyor" dedi.

Fatih Kulak, sattıkları ıhlamurları Balıkesir, Kütahya ve Afyonkarahisar bölgesinden aldıklarını ifade etti.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer