A+ A-

‘Üretici borç batağında’

CHP’li Erkek, soru önergesine Enerji Bakanı Albayrak tarafından verilen yanıtı yorumlarken, ‘Üretici üretemez hale getiriliyor’ dedi.
Yayınlanma tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma, 03:23

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in tarım üreticisinin elektrik borçlarına ilişkin verdiği soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yanıt verdi. Yanıtta, 484 bin 621 abone olduğu, abonelerin elektrik şirketlerine toplam 814 milyon 611 bin TL borcunun bulunduğu belirtildi. Erkek, “Üreticilerimizin hepsi borç batağında. Üstelik bu sadece elektrik borcu. Üretici yerine birkaç tekel ve yabancı kartel korunur hale gelmişse orada kalkınma, kendi kendine yetme olmaz” dedi.

CHP’li Muharrem Erkek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak’a “tarımsal sulama amaçlı elektrik kulanan abonelerin” sayısını ve faizleriyle birlikte borçlarının ne kadar olduğunu sordu. Erkek’in sorularına Bakan Albayrak’tan yanıt geldi.

Yanıtta, Türkiye genelinde toplam 484 bin 621 tarım üreticisinin tarımsal sulama amaçlı elektrik abonesi olduğu ve ana para ile gecikme faizinin toplamında bu üreticilerin elektrik şirketlerine toplam 814 milyon 611 bin 187 TL borcu olduğu belirtildi.

‘Üretemez haldeler’

Bunun her bir abonenin yaklaşık 1.700 TL elektrik perakende satış şirketine borçlu olduğu anlamına geldiğini söyleyen Erkek, çiftçinin faturasını öderken TRT payını bile ödediğine dikkat çekti. CHP’nin kısa süre önce fındık, üzüm, tütün üreticileri için “adalet” istediğini anımsatan Erkek, “Bu rakamlar bize gösteriyor ki aslında bütün üreticilerimiz zor durumda. Hepsi borç batağında. Üstelik bunlar sadece elektrik borcu; mazotu, gübresi derken üreticimiz üretemeyecek hale getiriliyor” dedi.

Türkiye gibi iklim ve toprak koşullarına, insan gücüne sahip bir ülkenin ekmeğini yapacak buğdayı dışardan aldığını belirten Erkek şöyle konuştu:

“Buğday, saman, meyve, sebze ve et ithal eden bir ülke konumuna düştük. Planlama sıfır, destekleme sistemi iflas etmiş, üretici yerine birkaç tekel ve yabancı kartel korunur hale gelmişse orada kalkınma, kendi kendine yetme olmaz. Gıdada dışa bağımlı hale geldik ki bu çok büyük bir risktir. Ama iktidarın derdi üretici değil. Yakın zamanda açıklanan alım fiyatlarından da görüyoruz ki üreticinin sorunlarına sorun ekleyen, yeni sorunlar üreten bir iktidar söz konusu.”

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Muharrem Erkek, Berat Albayrak