Kapat
A+ A-

Yabancı futbolcuya döviz mi TL mi tartışması

Mevzuat belirsiz. Ali Koç, "Değerlendirilyoruz" dedi
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2018 Cuma, 15:59

Türk Lirası'nı Koruma Kanunu kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) onaylı futbolcu sözleşmelerinin dövizden cinsinden TL'ye çevrileceği iddiası futbol dünyasını karıştırdı.

Mevzuattaki "Türkiye'de yerleşik sporcu" ifadesinin yabancıları kapsayıp kapsamadığı konusu netlik kazanmadı.

Türkiye'deki profesyonel futbolcuların yarısından fazlasının yabancı olması ve döviz-tl değişikliği önümüzdeki günlerde gündem oluşturacak.

KOÇ: Araştırıyoruz

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, yeni alınan döviz kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Ülker Stadı'nda yapılan "Fenerbahçe Efsanesi Stadyum ve Müze Turu" sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koç, döviz kararıyla ilgili soru üzerine, "Türk futbolunu etkileyeceği birçok unsur var. Bu, Türk futbolunun kalitesini artıracak veya öz kaynağından sporcu yetiştirilmesine vesile olacak bir şey değil. Tamamen ekonomik bir karar. İlerleyen zamanlarda hep beraber bu konuyu değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.

Kararı dün öğrendiklerini ve çok yeni bir unsur olduğunu belirten Koç, şunları kaydetti:

"Mevzuatta 'Türkiye'de yerleşik' ifadesi yer alıyor. Futbolcularımız da bu tanıma giriyor. 30 gün içinde dövizle yapılan anlaşmaların liraya dönmesi emrediliyor. Futbolcuları kapsadığını düşünüyorum ama mevzuatla ilgili uzman arkadaşlarımın incelemesinden sonra konuşmamız daha doğru olur. İlk okuyuşta 'Türkiye'de yerleşik' dendiği zaman Türk futbolcuları kapsıyor, yabancı futbolcuları kapsamıyor."

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Ali Koç