Kapat
A+ A-

Göksel Gümüşdağ'dan Abdurrahim Albayrak'a cevap

Medipol Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, dün Abdurrahim Albayrak'ın Atiker Konyaspor maçının VAR kayıtlarının ellerinde olduğunu söylemesi ve maç sonu açıklamalarına "TFF dışında kimsede VAR kayıtları olamaz" diyerek cevap verdi.
Yayınlanma tarihi: 15 Nisan 2019 Pazartesi, 20:04

Medipol Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, dün Abdurrahim Albayrak'ın Atiker Konyaspor maçının VAR kayıtlarının ellerinde olduğunu söylemesi ve maç sonu açıklamalarına " TFF dışında kimsede VAR kayıtları olamaz" diyerek cevap verdi.

Medipol Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Biz de 2 puanımızı orada bıraktık"

"Fenerbahçe ve diğer rakibin maçıyla ilgili yorum yapmak istemem ama dün rakibimizin yöneticisinin bir açıklaması olmuş. Bunları şaşkınlıkla, hayretle izliyorum. Baktığınızda aynı statta, aynı rakiple ve aynı hakem, Fenerbahçe ile o statta oynadığımız maçta hepinizin malumu, VAR kapandı ve yüzde 100 golümüz ofsayt sebebiyle iptal edildi. Ama ofsayt olmadığını herkes kabul etti. VAR kapalı olduğu için yapacak bir şey yok dediler, gol iptal edildi. 2 puanımız gitti ama hiçbir zaman bir rakip tarafından bu organize edildi mi edilmedi mi diye yorumlamadık. Saha içindeki mücadele ile öne çıkmaya çalışalım. Saha dışında bu işi farklı bir noktaya taşımaya çalışırsak bu çok etik olmaz, doğru da olmaz. Bu tip konuşmalar yapmak çok tarzım da değildir ama maalesef bugün baktığınızda ligin ve Avrupa'nın en az gol yiyen takımıyız, ligin en çok galip gelen en az gol yiyen takımıyız. Buna rağmen bu ifadeleri gerçekten şaşkınlıkla dinliyorum. Şunu da söylemek istiyorum, özellikle baktığınızda o gün, biz yan hakemin görmediğinden dolayı ofsayttan verilmeyen golümüzden dolayı 2 puanı kaybettiğimizde bunu paylaştık ama hiçbir zaman bir camiayı ya da hiçbir hakemi suçlamadık. Bunun çok şık olmadığını düşünüyorum, artık bu ifadeler ve bu konuşmaların hepsi Türk futbolunda yıllardır gördüğümüz şeyler, bunların inandırıcılığı da yok. Biz de 2 puanımızı bıraktık. Olabiliyor. VAR'ın tutku ile savunucusu olan ve bu işin buralara gelmesinde en büyük paya sahip olan kişilerden biriyim ve VAR'ın en çok sıkıntısını yaşayan kulübünün başkanı olarak hala VAR'ın ısrarla savunucusuyum" dedi.

"Kimse kimseyi sevmek zorunda değil"

Dün akşam maç sonrası bir takım şampiyon ilan edilecekse boşuna uğraşmayalım diyen Abdurrahim Albayrak'a ise Gümüşdağ, "Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda. Sözler çok tehlikeli, şaşkınlıkla izliyorum. Böyle bir şey olmaz, yarış ve centilmenlik sonuna kadar gidecek. Şu anda Medipol Başakşehir şampiyonluğa en yakın takımdır" sözleriyle cevap verdi.

"Kimsede VAR kayıtları olamaz"

Abdurrahim Albayrak'ın açıklamalarında çok vahim bir durumun daha olduğunun altını çizerek sözlerini sürdüren Göksel Gümüşdağ, "Şunu da söylemek isterim ki ortada çok daha vahim bir durum var. Özellikle bugün kulüpteki hukuk müşaviri arkadaşlara talimat verdim. Yarın da Türkiye Futbol Federasyonu'na bu konuyla ilgili bir yazışma başlatacağız, gerekirse ziyaret de ederiz. Orada söylediği çok enteresan bir şey var: 'VAR'ın kayıtları elimizde.' TFF dışında VAR kayıtları kimsenin elinde olamaz. Demek oluyor ki bu hukuk dışı elde edilmiş. Eğer hukuk dışı elde edilmişse, ki elde edildiğini söylüyor, hukuk müşavirlerine 'İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gerekli suç duyurusunda bulunun' dedim. Çünkü bu çok tehlikeli bir durum. Hiçbir takımın ulaşamadığı, TFF dışında kimsenin elinde olmaması gereken kayıtlar, nasıl hukuk dışı temin edilebiliyor? Çok tehlikeli bir şey. TFF'ye de çağrıda bulunuyorum, rakip takım yöneticisi, Konyaspor maçının kayıtlarının elinde olduğunu söylüyor ve 'Bildiğim şeyler var' diyor. Bunu açıklamak zorunda. Dolayısıyla yarın TFF acilen bir araştırma komisyonu kurmalı ve federasyonun içinde eğer bu tür kayıtların kendi personeli tarafından el altından verilme durumu varsa onlarla da ilgili görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunulmalı. Acilen bunun arkasında olunması gerekiyor, biz bunun takipçisiyiz. Yarın TFF'ye gerekli yazıları hukuk müşavirleri aracılığıyla hazırlatıyorum. İstanbul Cumhuriyet Başsavcalığı'na da aynı zamanda 6222'ye aykırı olan kin, nefret, şiddet içeren ifadeler kullandığı için başvuruda bulunulmasını istiyorum. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorunda. Sahada bir emek var, herkes emek veriyor, sadece rakip takımlar vermiyor ama bu sözler çok tehlikeli. Bu konuda hassasiyetimizi paylaşmak gerektiğini hissettim. Gerçekten şaşkınlıkla izliyorum, böyle bir şey olmaz. Yarış ve centilmenlik sonuna kadar gidecek ve sonunda kim alırsa alkışlamasını da bileceğiz. Şu anda Başakşehir Futbol Kulübü şampiyonluğa en yakın takımdır, şampiyon olmak istiyordur ve şampiyonluğa da inancımız tamdır ama saha dışı, alıştığımız, geçmişten beri bunları çok duyduğumuz, altı dayanağı olmayan iftiralar ya da tehditvari, rakiplere ya da federasyona, bu konuşmaların hiçbirisi kabul edilemez. Bunlar varsa açıklanmalıdır, açıklanmaya davet ediyorum. TFF'yi de, bu anlamda bu konuyu, federasyonun içinde araştırılması konusuyla ilgili, görevi kötüye kullanan kişiler varsa tespit yapmaya çağırıyorum. Gerek emniyetten gerek savcılıktan mutlaka araştırma yapmaları lazım, bu konunun bir an önce kamuoyuna aydınlatılması lazım" diyerek sözlerini tamamladı.

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Abdurrahim Albayrak, Göksel Gümüşdağ