A+ A-

Karadeniz'de Arap rüzgarı

Karadeniz denince akla gelen en büyük kentlerde biri Trabzon. Adı Pontus Rum Devletinde kullanılan şehrin orijinal adı olan ve dört köşe anlamına gelen “Trapezus” sözcüğünden gelmekte. Kente Lazlar Trapuzani, Gürcüler Trapizoni, Osmanlı ve Persler şehre Tara Bozan demiş. Şimdi ise Arap'ların akını altında...
Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 07 Ağustos 2017 Pazartesi, 16:50

Kent ve coğrafi durum

[Haber görseli]

Kıyaya paralel giden dağlardan korunabilmiş geniş düzlüğe kurulan kent, tepeliklere doğru merdiven gibi yükselerek kurulmuş. Son dönem imar faaliyetleriyle yoğun bir sürece girerek, yapısal bozulmalara başlamış. Sahil kısmındaki dikey yapılaşma iklimi tehlikeye atıyor. Şehir merkezi yaz aylarında oldukça sıcak, ancak iç kısımlara geçildiği anda sanki yağmur sonrası bir bahar günü gibi oluyor hava.

Yemyeşil çayırların, güzel ağaçların ve dağlara çökmüş bulutların güzelliği oldukça çarpıcı. Gördüğüm hiçbir yere benzemeyen yeşilin tüm tonları, her saniye ince ince yağan yağmur ve dağlara uzak mesafelerle kurulmuş evleriyle etkileyici. Şehir ve ilçe merkezlerindeyse göze hitap edecek bir yapılaşma yok, evlerin bazıları sıvasız, çoğu boyasız. Her yerde inşaat yapılıyor.
 
 
Turizm: Arap baharı

[Haber görseli]

Doğa harikalarına yoğun bir Arap turist yığılması olan bir kent haline gelmiş Trabzon. Öyle ki; Türklerden çok daha fazla sayıdalar ve başka milletten de ziyaretçi yok sayılır. Siyah kiralık minibüslerle akın akın serin ve yüksek irtifalara koşan her Arap erkeği, kara çarşaflarıyla ağızları, gözleri bile kapalı bazen iki veya üçer eşi, en az üç, bazen beş çocuğu, ellerinde selfi çubukları ve akıllı telefonlarıyla her yerde fotoğraf çekiliyor. Sadece fotoğraf karelerinde o kadar kapalı bir kıyafetle kendilerini nasıl anlıyorlar verdikleri pozun ne anlamı kalıyor onu anlamak zor. Zira hepsi birbirine çok benziyor. 

Çevreyi de oldukça kirletiyorlar, bizde de doğayı koruma refleksi olmadığı için herkes oldukça rahat. Uzungöl’ün içine kola tenekeleri, yol kenarlarında dondurma ambalajları…  Çocukların elinde ikinci sınıf tablet cihazlarla renkli oyun sesleri, kadınların çekimser hali ve erkeklerinin bu memleket bizim bakışlarıyla geçen bereketli bir yaz sezonunu görüntüsü var. Esnaf durumdan çok memnun olmasa da, son yıllarda fiyatın artmadığı fındık, mısır gibi tarım ürünleriyle ilgili üretim azaldığından ve hayvancılık da kalmadığından ekonominin kötüye gittiği bu günlerde “yarabbi şükür” diyor.


Sümela Manastırı 2019’da kadar tadilatta

[Haber görseli]

2019 yılına kadar tadilatta olmasına karar verilen ve kapalı olan Sümela Manastırı'nın sarp ve trafikli bir yolu var. Yukarı ulaştığınızda kısa bir yürümeden sonra giriş bölgesine gelinebiliyor. Eğer hava kapalı veya bulutluysa yapıyı görmek zor. Zira dağların üstüne duman gibi çöken bulutlar görüşü oldukça düşürüyor. En az 2019 yılına kadar yapıya girmek ve gezmek kesinlikle mümkün değil. Ancak uzaktan bakmak için gidilebilir.

Comment disclaimer