Kapat
A+ A-

Cumhuriyet Işığında Söyleşiler 3. Gün ikinci baskısını yaptı

Cumhuriyet Işığında Söyleşiler, Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze kadar neler değişti, sanatçılar ve yazarlar değişimden nasıl etkilendi, bundan sonra ne olur gibi soruların yanıtlarını arıyor.
Yayınlanma tarihi: 22 Mart 2017 Çarşamba, 18:22

[Haber görseli]Türkiye Cumhuriyeti, günlük yaşamdan sanata her alanda çok önemli bir dönüşüm süreci geçiriyor... Baskı ve sansürle susturulmak istenen sanatçılar ve gazeteciler işsiz bırakılıyor, üretim olanakları kısıtlanıyor... Çağdaş Türkiye için ürettikleri eserleri ve duruşlarıyla örnek oluşturan Emre Kongar, Soner Yalçın, Sumru Yavrucuk, Yıldız Kenter, Mert Fırat ve Zülfü Livaneli gibi pek çok sanatçı ve yazar bu noktaya adım adım nasıl gelindiğini anlatıyor.

Çıktığı üçüncü gün ikinci baskısını yapan kitap, Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze kadar neler değişti, sanatçılar ve yazarlar değişimden nasıl etkilendi, bundan sonra ne olur gibi soruların yanıtlarını arıyor. Gelecek nesiller için sanattan siyasete son dönemin kaydını tutmayı amaçlıyor. Umutsuz, yılgın ve korku dolu günlerin içindeki okura da yalnız olmadığını fısıldıyor...


ÖZLEM ÖZDEMİR
18 Temmuz 1979’da Balıkesir’de doğdu. 2000-2013 yılları arasında profesyonel olarak iletişim sektöründe çeşitli ajanslarda ve kendi kurduğu “Imagement” bünyesinde basın ve halkla ilişkiler danışmanlığı yaptı. Çocukluğundan beri yazı yazan ve gazeteci olmak isteyen Özdemir’in 2000 yılından itibaren Posta, Akşam, Milliyet Sanat, Touch İstanbul, Boxer, İstanbul ArtNews, Varlık gibi pek çok farklı mecrada yazı ve röportajları yayımlandı. 2006-2010 yılları arasında röportaj yapmaya Tiyatro... Tiyatro... dergisinde başladı ve yaptığı özel röportajlar ses getirdi. 2007’de Posta gazetesi Alışveriş Eki’nde “Kültür Dünyası” adlı kültür-sanat köşesini hazırladı. 2008-2013 yılları arasında Milliyet Sanat dergisinde tiyatro yazıları ve röportajları yayımlandı. Ayrıca BirGün gazetesi ve Cumartesi, Pazar ekleri için kültür sanat yazıları ve röportajları hazırladı. 2014 yılında, “Nokta Koymadan” adlı belgesel serisine başladı. Bu kapsamda Ayla Algan, Ali Poyrazoğlu ve Haldun Dormen’in belgesellerini hazırladı. BirGün Pazar ekinde kendi tasarladığı “Pazar Kahvaltısı” adlı köşesinde, kültür sanat hayatının önemli isimlerinin portrelerini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla ses getiren röportajlara imza attı. 2015 yılında BirGün Medya’nın yapımcılığında YOL TV’de yayınlanan “BirKaç Ses” adlı kültür sanat TV programının yaratıcısı ve sunucusudur. Bayan Yanı dergisinde her ay kendi alanlarında öncü olan kadınların portrelerini yazıyor. Gazete Müstehak adlı sanat gazetesindeyse köşe yazarlığını 2015’ten bu yana sürdürüyor.

CUMHURİYET IŞIĞINDA SÖYLEŞİLER
Yazar: Özlem Özdemir
Dizi: Söyleşi
Sayfa sayısı: 300 Sayfa
Fiyatı: 25 TL
Yayın tarihi: Şubat-Mart 2017

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Emre Kongar, Soner Yalçın, Zülfü Livaneli, Haldun Dormen