Kapat
A+ A-

Altın İskender İngiltere’nin

59. Selanik Uluslararası Film Festivali’nde Theo Angelopoulos adına verilen büyük ödül Altın İskender’i İngiliz yapımı Ray and Liz aldı. İzleyici ödülü Tolga Karaçelik’in yönettiği Kelebekler’in oldu. Paşa Gönlüm İstedi Kayboldum (Berrak Çolak/ Türkiye), Akdeniz Film Enstitüsü ile EAVE Pazarlama Atölyesi burs ödüllerini kazandı.
Yayınlanma tarihi: 12 Kasım 2018 Pazartesi, 11:47

Selanik- 59. Selanik Uluslararası Film Festivali’nde Theo Angelopoulos adına verilen büyük ödül Altın İskender’i (8 000 Avro) Richard Billingham’ın yönettiği Ray and Liz adlı İngiliz yapımı aldı.

Jüri Özel Ödülü Gümüş İskender, Eva Trobisch’in çektiği All Good’un (Almanya) oldu.

En iyi yönetmen Bronz İskender ödülü, Manta Ray (Tayland-Fransa- Çin) ile Phuttiping Aroonpheng’in oldu.

En iyi oyuncular

En iyi erkek oyuncu ödülü The Guilty’deki (Gustav Möller/ Danimarka) performansından ötürü Jakob Cedergren’e verildi.

En iyi kadın oyuncu ödülünü All Good’daki (Eva Trobisch/ Almanya) Aenne Schwarz ile Her Job’taki (Nikos Labot/ Yunanistan-Fransa- Sırbistan) Marisha Triantafyllidou paylaştılar.

 

En iyi sanatsal katkı ödülü

En iyi sanatsal katkı ödülü Manta Ray’deki (Phuttiping Aroonpheng/ Tayland-Fransa-Çin) görüntü çalışmasından ötürü Nawarophaat Rungphiboonsophit’e verildi.

Özel mansiyon

Uluslararası jüri, Smuggling Hendrix (Marios Piperides/ Güney Kıbrıs- Almanya-Yunanistan) ile Socrates (Alex Moratto/Breziyla) filmlerine özel mansiyon Verdi.


Sanal Gerçeklik ödülü

Battlescar (Nico Casavecchia, Martin Allais/ Fransa-ABD) en iyi sanal film (3000 Avro) seçildi.

Fischer’in İzleyici ödülleri

Fischer’in sponsorluğunu üstlendiği İzleyici ödüllerini, Uluslararası Yarışma Bölümü’nden The Guilty (Gustav Möller/ Danimarka) aldı.

Ulusal kategoride İzleyici, Michael Cacoyannis ödülünü Refuge II: The Ice Path’e (Christos Nikoleris/ Yunanistan) verdi.

Balkanlar’a Bakış Bölümü’nde İzleyici ödülü Kelebekler’in (Tolga Karaçelik/ Türkiye) oldu.

İzleyici, Open Horizons bölümünden A Twelve-Year Night’ı (Alvaro Brechner/ İspanya-Arjantin-Fransa) en iyi film seçti.


Fipresci’nin seçimleri

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (Fipresci) uluslararası bölümde Sofia’yı (Meryem Benm’barek/ Fransa-Katar) en iyi film seçti.

Ulusal bölümde Pause’yi (Tonia Mishiali/ Güney Kıbrıs-Yunanistan) ödüllendirdi.


Yunan Film Eleştirmenleri ödülü

Yunan Film Eleştirmenleri Birliği (PEKK), Still River’ı (Angelos Frantzis/ Yunanistan-Fransa-Latvia) en iyi film seçti.


İnsan Hakları ödülü

İnsan Hakları ödülünü Manta Ray (Phuttipong Aroonpheng/ Tayland-
Fransa-Çin) aldı.


ERT Televizyon Kanalı ödülleri

Yunan TV Kanalı ERT, Refuge II: The Ice Path’e (Christos Nikoleris/ Yunanistan) 3 000 Avro , Pause’ye (Tonia Mishali/ Güney Kıbrıs- Yunanistan) 2 000 Avro tutarında ödül verdi.


Yunan Sinema Merkezi ödülleri

Yunan Sinema Merkezi, The Waiter’a (Steve Krikris/ Yunanistan) 5 000 Avro, filmin yapım tasarımcısı Dimitris Halkiadiis’e de 1 500 Avro tutarında ödül verdi.


Gençlik ödülü

Selanik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Gençlik jürisi, The Right Pocket of the Robe’u (Yiannis Lapatas/ Yunanistan) en iyi film seçti. Gençlik Özel Jüri ödülünü Scopophilia’ya (Natalia Lampropoulou, Ilektra Aggeletopoulou/ Yunanistan) verdi.

Mermaid ödülü

Mermaid ödülü, festivalin Uluslararası Yarışma Bölümü’nde gösterilen, eşcinsellik temasını en iyi işleyen Socrates’i (Alex Moratto) ödüllendirdi.


WIFT ödülü

Sinema ve Televizyonda Çalışan Kadınlar ödülü, Touch me Not’ın (Adina Pintillie/ Romanya-Almanya-Çek Cumhuriyeti-Bulgaristan- Fransa) oldu.


Agora ve Crossroads ödülleri

14. Crossroads Ortak Yapım Forum’un da 2/35 postprodüksiyon şirketinin Ortak Yapım ödülünü M Working Title (Vardan Tozija/ Makedonya-Sırbistan) aldı.

CNC’nin (Fransız Ulusal Sinema Merkezi) senaryo geliştirimi için verdiği 8 000 Avro destek ödülü Vortex’in (Chrysanthos Margonis/ Yunanistan) oldu.

Arte Kino Uluslararası ödülü (6 000 Avro) The Land Within Me’ye
(Fisnik Maxhuni/ İsviçre –Kosova Cumhuriyeti) verildi.

Akdeniz Film Enstitüsü’nün (MFI) burs ödülü Türkiye’den katılan Paşa Gönlüm İstedi Kayboldum’un (Yönetmen: Berrak Çolak, Yapımcı: Müge Özen) oldu. Film, bu yıl ilk kez verilen EAVE Pazarlama Atölyesi bursu ödülünü de aldı.


Danışma ve odyovizüel şirketi Initiative Film, Maysoon’a (Nancy Biniadaki/ Almanya) yapım desteği verdi.

Agora Gelişmekte Olan Projeler bölümünde Graal Postprodüksiyon Ödülü Freedom Landcapes’in (Marta Popivoda/ Sırbistan-Almanya) oldu.

Eurimages Laboratuar ödülünü (50 000 Avro) Undergrown (Marta Ribeiro/ Portekiz) aldı.

Heretic Asterisk şirketi, The Nightsiren’e (Tereza Nvotova/ Slovakya- Çek Cumhuriyeti) baskı sürecinde destek sağladı.

Cumhuriyet İMECESİ