A+ A-

Gündemleri kitap olacak

Yeterli sayıda kütüphane veya kitabevi bulunmayan Esenyurt’ta ‘Gölge Kitap Edebiyat Evi’ açıldı. Gençler buluşup eğitim alabiliyor.
Yayınlanma tarihi: 14 Temmuz 2017 Cuma, 20:13

[Haber görseli]

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bulunan Gölge Kültür Sanat Merkezi’nde sekiz yıldır faaliyet yürüten Gölge Sanat Topluluğu, semte yeni bir kitabevi kazandırdı. Esenyurt’ta yeterli düzeyde kütüphane veya kitabevi bulunmamasını kendilerine dert edinen GKSM ekibinin açtığı Gölge Kitap Edebiyat Evi’nden kitap satın alabildiği gibi, imkânı olmayanlar da hiçbir ücret ödemeden kitaplara ulaşabiliyor.

Gençlere nitelikli zaman geçirme ve çeşitli eğitimler alma imkânı sunan kitabevinin sorumlularından Sinan Gökçe, “Kitabevimiz Esenyurt’ta kitaba dair ne kadar boşluk varsa bu boşlukları kapatmak derdinde. Bu parayla olabilecek bir şey değil. Maddi durumu yeterli olmayan insanların da kitap temin edebilmelerini istiyoruz. Esenyurt 1 milyon nüfusa ulaşan bir ‘şehir’ ve burada kitaba dair hiçbir şey yok. Sosyalleşme alanlarıyla ilgili bir sıkıntının olduğunu düşündüğümüz için hem Esenyurt’un kitap ihtiyacını karşılaması, hem de insanların gündemine kitabı sokmak düşüncesiyle böyle bir projeyi hayata geçirdik” diyor.

“Sekiz yıldır sürdürdüğümüz kültür merkezi faaliyetleriyle Esenyurt’ta yaşayan insanların hayatına sanatı sokmayı bir şekilde başardık” diyen Gökçe, KHK’lerle alternatif kültür sanat faaliyeti gerçekleştiren kurumlara baskının arttığını belirtiyor. “Her şeyin tükendiği bir dönemde” böylesi bir kurumu hayata geçirmeyi “yeni yaşama dair inançlarıyla” sağladıklarını vurguluyor. Gölge Kitap Edebiyat Evi bugün yaklaşık 4 bin kitaba sahip. Bu kitapların pek çoğu dayanışmayla ve bağışla sağlanıyor.

Kitap bağışı bekliyorlar

Kitap bağışı yapmak isteyenler kitabevine 0 506 744 36 21 numaralı telefondan ve [email protected] gmail.com adresinden ulaşabilirler. Posta yoluyla bağış yapmak isteyenler için adres bilgileri: Doğan Araslı Bulvarı Bağlarçeşme Mahallesi Orion Park Sitesi, No. 149/33 Esenyurt, İstanbul (Esenyurt Kaymakamlığı yanı).

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer