A+ A-

Attilâ İlhan şiirlerle anılıyor

Edebiyatımızın unutulmazları arasına girmiş yazar, şair ve kültür insanı.
Yayınlanma tarihi: 10 Ekim 2017 Salı, 18:46

Kadıköy Belediyesi ve Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı iş birliğiyle Caddebostan Kültür Merkezi’nde, bu akşam 20.00’de gerçekleştirilecek etkinlikte Attilâ İlhan sevenlerini, ücretsiz olarak katılabilecekleri çok yönlü bir anma programı bekliyor. Anma gecesinin birinci bölümünde, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus Emre, Attilâ İlhan’ın düşünce; şair Baki Ayhan T. ise şiir dünyasını değerlendirecek.

Selim İleri anlatacak

Yönetmen Biket İlhan’ın Attilâ İlhan’ın sinemacı kişiliği üzerine yapacağı değerlendirmenin ardından, hayatta iken kendisiyle gerçekleştirdiği uzun bir söyleşisi “Nam-ı Diğer Kaptan /Attilâ İlhan’ı Dinledim” adı ile kitap olarak yayınlanan; aynı zamanda Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Roman Jürisi’nin başkanı olan yazar Selim İleri de Attilâ İlhan’ın romancı kişiliği üzerine tespitlerini anlatacak. Anma gecesinin ikinci bölümünde bir şiir dinletisi yer alacak. Attilâ İlhan’ın yeğeni, sanatçı Kerem Alışık’ın onun son dönem şiirlerinden “Türkiye”yi okuması ile başlayacak dinletide, ayrıca sanatçılar Hakan Meriçliler ve Tilbe Saran da yine Attila İlhan şiirlerinden bir seçki sunacaklar. Anma gecesi solist Dilek Türkan’ın seslendireceği Attilâ İlhan şiirlerinden bestelenmiş şarkılar ile son bulacak.

Bir anma da Maltepe'de

Türk edebiyatının usta kalemi, ünlü şair, yazar, sanat ve kültür adamı Attilâ İlhan, vefatının 12’nci yılında, Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliği yapacağı özel bir geceyle anılacak. Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, bu akşam saat 20.00’de başlayacak olan ve sunumunu müzisyen İlkim Karaca’nın üstleneceği programda İlhan, şiirleriyle anılacak. İlkim Karaca’nın seslendireceği eserlere, kanun sanatçısı İlker Çenşi eşlik edecek. Besteci-yorumcu Atilla Atasoy, Attila İlhan’ın son şiir albümü “An Gelir”in müziklerini hazırlayan besteci ve yorumcu Yücel Arzen, İlhan’dan eserler sunacak. TRT İstanbul Radyo Sanatçısı Mehmet Özkaya, sinema oyuncusu ve yönetmen Gani Rüzgar Şavata, tiyatro sanatçısı ve müzisyen Engin Özer, yazar Birol Özçarıkçı, yorumcu Nilay Döldö de, ünlü şairin anma gecesinde sahneye çıkacaklar.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer