Gayri Resmî ve Resimli Sinema Sözlüğü

Yayın hayatında 17. yılını tamamlayan Altyazı Aylık Sinema Dergisi, yoğun bir çalışmanın eseri olan Dünya Sinema Sözlüğü’nü meraklısının hizmetine sunuyor.
Yayınlanma tarihi: 24 Mayıs 2018 Perşembe, 16:24

[Haber görseli]Yüz yılı aşkın sinema tarihini baştan aşağı kat eden, birbirinden çok uzak coğrafyalara uzanan Dünya Sinema Sözlüğü’nün sayfalarında 50 yazarın kaleminden 248 madde yer almakta.

Resmî tarih anlatılarında gölgede kalan, çeperlere itilen film, kişi, olay ve motifler Altyazı’nın sözlüğünün merkezine oturuyor. Bununla birlikte okuru, tanınan figür ve filmlere dair az bilinen, şaşırtıcı anekdotlar da bekliyor.

Sovyet kadın montajcılardan kara listeye alınmış Hollywood yıldızlarına, sinema tarihinin arka sayfalarında kalmış sinemacılardan dijital olanakların sınırlarını zorlayan günümüz yeni medyacılarına uzanan sözlük maddelerinde, tarihin kıyılarına izlerini bırakmış 500’ü aşkın film ve 700’e yakın kişiye değiniliyor.

Resmî tarih yazımına bugüne kadar egemen olmuş beyaz, sömürgeci, eril sesten uzak, heteroseksüel dilin izini süren Altyazı imzasını taşıyan sözlük alternatif bir kültürel envanter oluşturma yolunda ciddi bir adım. Sinemaseverler bu derlemenin maddeleri arasında dolaşarak meraklarını giderecek, yeni merakların izini sürecek.

Yazarlarının öznel deneyim ve anılarından izler de taşıyan Altyazı’nın Gayri Resmî ve Resimli Dünya Sinema Sözlüğü, üç ay boyunca bayilerden satın alınabilecek. Sinema tutkunu aileden geliyorsanız kuşaklararası diyalog için harika bir olanak doğacak.

A+ A-