Kapat
A+ A-

Pazar daralırken üretimde rekor

Otomotiv sanayi Ford Otosan, Tofaş, Toyota, Oyak Renault ve Hyundai Assan’ın ihracat ağırlıklı modelleri, uluslararası ortağı Türkiye’de üretmek için ikna etmesiyle birlikte 2015’ten bu yana hızla büyüdü.
Yayınlanma tarihi: 09 Temmuz 2017 Pazar, 22:42

[Haber görseli]

Otomotiv sanayi Ford Otosan, Tofaş, Toyota, Oyak Renault ve Hyundai Assan’ın ihracat ağırlıklı modelleri, uluslararası ortağı Türkiye’de üretmek için ikna etmesiyle birlikte 2015’ten bu yana hızla büyüdü. Bu büyüme 2017 yılının ilk altı ayında da sürdü ve toplam üretim yüzde 20, otomobil üretimi ise yüzde 36 oranında arttı. Bu dönemde, toplam üretim 869 bin adet, otomobil üretimi ise 602 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

Dolar ve Avro’nun yükselişiyle iç pazardaki daralma sürüyor. 2017 yılı Ocak- Haziran döneminde toplam pazar yüzde 9 oranında daralarak 411 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı ise yüzde 10 oranında daraldı ve 306 bin adet oldu. Ticari araç grubunda, 2017 yılı Ocak- Haziran döneminde üretim yüzde 6 ve hafif ticari araç grubunda yüzde 7 oranında azalırken, ağır ticari araç grubunda ise yüzde 8 seviyesinde arttı. 2017 yılı Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 29 oranında artarken, otomobil ihracatı ise yüzde 48 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde, toplam ihracat 714 bin adet, otomobil ihracatı ise 504 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 14,546 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 71 artarak 6,099 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Avro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 76 artarak 5,635 milyar Avro seviyesine yükseldi.

[Haber görseli]

Yenilenen Maserati Granturismo Tanıtıldı !

 Maserati’nin ilk olarak 2007 yılında tanıttığı GranTurismo modeli 10 yıl aradan sonra makyajlandı. Maserati GranTurismo’nun 2018 model yılı için aerodinamik verimliliği arttıran ve şık dış tasarım detaylarına sahip versiyonu, güncellenen iç tasarım detayları ve yeni bilgi ve eğlence sistemiyle ön plana çıkıyor.

[Haber görseli]

KIA STONIC: GÖZ ALICI VE KENDİNDEN EMİN

KIA’nın yeni B segmenti crossover modeli, “Stonic” adıyla pazara sunulmaya hazırlanıyor… Avrupalı tüketicinin görüş ve beklentileri doğrultusunda Avrupa’da tasarlanan kompakt boyutlu crossover Stonic, dikkat çekici tasarımı ile beğeni topluyor. Form ve fonksiyon olarak KIA’nın büyük SUV modellerinden ilham alan Stonic, göz alıcı ve kendinden emin tavrıyla ilgi odağı oluyor…

X-Trail yenilendi

Nissan’ın kompakt SUV sınıfındaki amiral gemisi ve dünyada en çok satan SUV modeli olan X-Trail yenilendi. Nissan X-Trail’in dış tasarımı güncellenirken, “Aile boyu heyecan” için kullanım kolaylığını arttıran yeni özellikler ve yenilikçi teknolojiler dikkat çekiyor. Nissan Intelligent Mobility özellikleriyle güncellenen yeni X-Trail Avrupa ile aynı anda Türkiye pazarına sunuldu. Dış tasarım detayları yenilenen X-Trail’in yeni özelliklerle iç mekân kalitesi artırılırken sürüş güvenliğini destekleyen bir dizi yeni teknolojiler devreye alındı. Ayrıca yeni X-Trail ile 7 koltuk seçeneğine ek olarak 5 koltuk seçeneği de ürün gamına dahil oldu.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer