Kapat
A+ A-

Tofaş’tan Egea’yla üretim rekoru

İki yıldır üst üste Türkiye pazarının en çok satan otomobili olan Egea, ihracattaki performansı ile de Tofaş’a bir kez daha Türkiye otomotiv sanayi tarihinin üretim rekorunu kırdırdı.
Yayınlanma tarihi: 12 Şubat 2018 Pazartesi, 06:15

İki yıldır üst üste Türkiye pazarının en çok satan otomobili olan Egea, ihracattaki performansı ile de Tofaş’a bir kez daha Türkiye otomotiv sanayi tarihinin üretim rekorunu kırdırdı. Tofaş, 2017 yılında 384 bin araç üretimi gerçekleştirdi. Tofaş’ın 2017 yılı cirosu ise 2016’ya oranla yüzde 23 artış göstererek 17.5 milyar Türk Lirası’na ulaştı. Dünyanın pek çok ülkesine ihraç ettiği 271 bin adet araç ile Tofaş, 3.25 milyar dolar ihracat geliri elde etti.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “2016 yılı Tofaş tarihine rekorlar yılı olarak geçmişti. 2017 yılında da üretimde liderliğimizi devam ettirdik ve yeni yıla bir kez daha rekorla girdik. Faaliyetlerimiz neticesinde yaklaşık 1 milyar dolar dış ticaret fazlası elde ettik. Tüm iş sonuçlarımızla, paydaşlarımıza ve ülke ekonomisine değer yaratmayı sürdürmekten memnuniyet duyuyoruz. Başarımızın sürdürülebilirliği için Ar-Ge, teknoloji ve insan kaynağımıza yatırımlarımıza 2018’de de devam edeceğiz” dedi.

Tofaş’ın, Egea model ailesinin tüm modellerinin devreye girmesiyle, 2016’da sektör tarihinin rekor üretim ve ihracat adetlerine ulaştığını hatırlatan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “1 milyar dolar tutarında yatırımla devreye aldığımız Egea Projemizin iç piyasa ve ihracatta gösterdiği başarılı performans ile 2017 boyunca da üretimde liderliğimizi devam ettirdik; yeni yıla bir kez daha sektör lideri olarak girdik. Yarattığımız dış ticaret fazlası ve istihdam ile ülke ekonomisine değer yaratmayı sürdürmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Cumhuriyet İMECESİ