Kapat
A+ A-

'Cinsel yolla bulaşan MG, antibiyotiklere dirençli hale gelip yayılabilir'

Uzmanlar bugüne kadar çok bilinmeyen ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığın, yeterli önlem alınmaması durumunda antibiyotiklere dirençli hale gelip hızla yayılabileceği uyarısında bulundu.
Yayınlanma tarihi: 11 Temmuz 2018 Çarşamba, 15:48

[Haber görseli]BBC Türkçe’nin haberine göre ‘Mycoplasma Genitalium’ (MG) adlı hastalığın çoğu zaman bir belirtilisi olmadığı ancak iltihaplı pelvis hastalığına yola açarak, bazı kadınları kısır bırakabildiği belirtildi.

Fark etmesi zor olan MG, doğru tedavi edilmezse antibiyotiklere karşı da direnç geliştirebiliyor.

Britanya Cinsel Sağlık ve HIV Derneği’nin (BASHH) hastalıkla ilgili yeni tavsiyeler yayınlanacağı bildirilirken, hazırlanan taslak metinde MG’nin nasıl teşhis ve tedavi edilebileceği anlatıldı.

MG adlı bakteri, erkeklerde idrar yolunda iltihap ve akıntıya yol açıyor, idrar yaparken acıya neden oluyor. Hastalık kadınlarda da üreme organlarında iltihaba yol açıyor, acıya, ateşe veya kanamaya neden olabiliyor.

Hastalık korunmasız cinsel ilişki yoluyla yayılıyor ve prezervatifler hastalığın yayılmasının önüne geçebiliyor.

İngiltere’de ilk olarak 1980’lerde tespit edilen hastalığın, nüfusun yüzde 1 ila 2’sini etkilediği tahmin ediliyor. Her zaman belirti göstermeyen bu hastalık, Klamidya hastalığı ile de karıştırılabiliyor. MG tespiti için son dönemde testler geliştirilse de bunlar tüm kliniklerde mevcut değil.

Antibiyotiklerle tedavi edilen bu hastalık bazı antibiyotiklere direnç geliştirmeye başlamış durumda.

Cumhuriyet İMECESİ