A+ A-

10 kadından sadece biri jinekoloğa gidiyor

Prof. Dr. Cihat Ünlü: En önemli hedeflerimizden ve görevlerimizden biri, jinekoloğa giden kadın sayısını arttırmak. Ülkemizde düzenli jinekoloğa gidilmiyor. Maalesef rakamlar çok düşük. Bu sayıların artması bizim çok önemli.
Yayınlanma tarihi: 10 Eylül 2017 Pazar, 22:53

[Haber görseli]

Türk-Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, toplum sağlığının yayılması için en büyük görevin kadınlara düştüğünü belirterek, kadınların bilinçlenmesi ile sağlıklı nesiller yetişebileceğini söyledi. Ünlü “En önemli hedeflerimizden ve görevlerimizden biri, jinekoloğa giden kadın sayısını arttırmak. Amerika’da 10 kadından 3’ü, İskandinav ülkelerinde 10 kadından 7’si düzenli olarak jinekoloğa giderken Türkiye’de 10 kadından sadece 1’i düzenli olarak jinekoloğa gidiyor. Maalesef ülkemizde bu rakam düşük. Bu sayının artması bizim çok önemli” dedi.

Düzenli jinekoloğa gidilmiyor

TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, toplum sağlığının yayılması için en büyük görevin kadınlara düştüğünü belirterek, kadınların bilinçlenmesi ile sağlıklı nesiller yetişebileceğini söyledi. Ünlü, “Sadece Benim İçin” projesi ile bugüne kadar 5 bölgede 2 bin kadına ulaştıklarını belirterek “Gebelik ve doğum süreci ile rahim ağzı kanseri, sadece kadınlarımızı değil toplumun her kesimini ilgilendiriyor. Ülkemizin her bölgesine bu projeyi ulaştırmayı hedefliyoruz. Büyük önem arz eden bu proje, anne ve anne adaylarını bilgilendirdiği gibi, sağlık taramalarıyla da var olan sağlık problemlerinin belirlenmesinde örnek bir çalışma teşkil ediyor” dedi.

Prof. Dr. Ünlü, gebelik kayıpları hakkında da şunları söyledi:

“Özellikle Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar ve TAJEV gibi kuruluşların katkısı ile son yıllarda, doğum ve sonrasında anne ölümleri azaldı. 2005 yılında gerçekleşen doğumlarda, anne ölüm oranı yüz binde 28.5 iken 2016 yılında yüz binde 14.7’ye geriledi. Avrupa genelinde ise bu rakam yüz binde 10. Ülkemizde 2016 yılında doğumlarda, 193 anne ölümü gerçekleşti. Tabii ki bu rakamın gelecek yıllarda düşmesi için çalışmaya devam ediyoruz. Anne ölümlerinin nedenlerine baktığımızda ise; en önemli sebeplerin, kalp ve damar hastalıklarının etkisi ve bilgi eksikliği ile düzenli kontrollere gidilmemesi olarak söyleyebiliriz.”

TAJEV olarak en önemli hedeflerinden ve görevlerinden birinin jinekoloğa giden kadın sayısını arttırmak olduğunu kaydeden Ünlü, “Amerika’da 10 kadından 3’ü, İskandinav ülkelerinde 10 kadından 7’si düzenli olarak jinekoloğa giderken Türkiye’de 10 kadından sadece 1’i düzenli olarak jinekoloğa gidiyor. Maalesef ülkemizde bu rakam düşük. Bu sayının artması bizim çok önemli” diye konuştu.

2500 kişiye sağlık taraması

TAJEV “Sadece Benim İçin” projesi ile anne ve bebek ölümlerini azaltmak, evde doğumları önlemek, gebelik takibinin düzenli yapılmasının önemini vurgulamak, rahim ağzı kanseri hastalığında erken teşhis ve aşılamanın önemine dikkat çekmek amacı ile Hatay’da 500’ü kadın olmak üzere 2500 kişiye eğitimler vererek sağlık taramasından geçirdi. Türkiye’nin önde gelen jinekologlarının katıldığı proje kapsamında kadınlara ücretsiz jinekolojik muayene, meme - yumurtalık ve rahim ağzı kanserine ilişkin pap-smear ön tarama testleri ile taramalar yapıldı. Ayrıca, tüm katılımcılara anne-bebek ölümlerinin en aza indirilmesi amacı ile eğitimler verildi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer