Kapat
A+ A-

Kalp krizi esnasında zorla öksürmeyin

Doktor Hazal Akgün, hastanın öksürtülmeye çalışılmaması gerektiğini belirterek, “Kalp krizinde ilk yardım rehberlerinde öksürtmenin yeri yoktur. Çünkü iç kanama gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir” diyor.
Yayınlanma tarihi: 11 Eylül 2017 Pazartesi, 09:22

[Haber görseli]İlk yardım uygulanacak rahatsızlıkların başında gelen kalp krizine dikkatlice müdahalede bulunmak çok önemli. Mobil sağlık doktoru Hazal Akgün, hastanın öksürtülmeye çalışılmaması gerektiğini belirterek, “Kalp krizinde ilk yardım rehberlerinde öksürtmenin yeri yoktur. Çünkü iç kanama gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir” diyor.

Boğaza bir şey kaçmasından kalp krizine kadar hiç beklemediğimiz bir anda yaşanabilecek sağlık sorunlarına yönelik ilk yardım uygulamalarına ne kadar hazırız? Bazı bilgiler kuluktan dolma, sonuçları ise çok kötü. Bunlar arasında en önemlilerinden biri de kalp krizi esnasında hastanın zorla öksürtülmeye çalışılması var. Acıbadem mobil sağlık doktoru Hazal Akgün, bunun çok yanlış olduğunu belirterek “Hastayı sırt üstü yatırmayın, efor harcatmayın, öksürtmeye çalışmayın. Kalp krizinde ilk yardım rehberlerinde öksürtmenin yeri yoktur. Çünkü öksürtme, kalp krizi şüpheli hasta için kanama vb istenmeyen sonuçlar doğurabilir” sözlerini kaydediyor. “Acil durumlarda sağlık ekipleri gelinceye dek yapılan müdahaleler doğru olmadığı zaman kişiye maalesef daha fazla zarar verilebiliyor hatta ölümle sonuçlanabiliyor” diye konuşan Akgün, en sık karşılaşılan kazalar ve sağlık sorunlarında ilk yardım uygulamalarını anlatıyor.

Bayılma: Hasta ya da yaralıyı sırt üstü yatırın ve ayaklarını 30 cm yukarı kaldırın. Solunum yolu açıklığını kontrol edin. Kusuyorsa başını yan pozisyonda tutun. Ayılması için tokat atmak, su dökmek, alkol ya da kolonya koklatmak gibi hareketlerden kaçının.

Yanık: Derhal ambulans çağırın ve yanık bölgesini tazyiksiz akan su altında tutun. Yanan bölge genişse veya derinse, olası bir şok tablosunu önlemek için 1 litre suya 1 çay kaşığı tuz katıp içirin ya da maden suyu içirin. Yanan yere diş macunu, yoğurt, işe yarayacağını düşündüğünüz kremler vb sürmeyin. Aksi halde yanan bölge enfeksiyon kaparak daha fazla zarar görebilir.

Havale: Hastanın koltuk altını, kasıklarını, el bileğinin içleri gibi eklemlerini ılık suyla ıslatılmış bezle silin. Hastayı ılık suyla ıslatılmış havlu ya da çarşafa sarın. Ateş bu yöntemle düşmüyorsa oda sıcaklığında küvete sokun ve duş almasını sağlayın. Çocuğu çok soğuk suyun altına tutmayın. Titrediği veya üşüdüğünü söylediği için ateşli çocukları sıkı giydirmek, kalın örtülerle örtmek ölümcül sonuçlar doğurabilir!

Kalp krizi: Ambulans gelinceye kadar hareketsiz kalmasını sağlayın. Bilinci açıksa hastayı ‘yarı oturur’ pozisyonda (sırta yer ile 45 derece açı oluşturacak şekilde pozisyon verin) bekletin. Ortam havadar değilse camları açın. Hastayı sırt üstü yatırmayın, efor harcatmayın, öksürtmeye çalışmayın. Kalp krizinde ilk yardım rehberlerinde öksürtmenin yeri yoktur. Çünkü öksürtme, kalp krizi şüpheli hasta için kanama vb istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

 Kan şekerinin düşmesi: Hastanın bilinci yerindeyse şekerli su verin. 15-20 dakikada düzelmezse sırt üstü yatırarak ayaklarını 30 cm. kaldırın. Kan şekeri düşük hastanın 2 adet kesme şeker yemesi hayat kurtarıcı olabiliyor.

 Boğaza bir şey kaçması: Kişi nefes alabiliyorsa ve bilinci açıksa öksürtün. Sırtına iki kürek kemiği arasına 5-7 kez vurun. Cisim çıkmadıysa arkadan sarılıp gövdesini kavrayın. Bir elinizi yumruk yaparak, başparmak çıkıntısını midenin üst kısmına, göğüs kemiğinin altına yerleştirin. Diğer elinizle, yumruk yapılan elinizi kavrayın. Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırın. Cisim çıkıncaya kadar tekrarlayın. Fakat kişinin boğazına kaçan cismi elinizle çıkarmaya çalışmayın. Aksi takdirde cismi daha ileri itip solunum yollarını kapatmanıza neden olabilir.

HASTAYI TEMİZ HAVAYA ÇIKARIN

Zehirlenme: Sindirim yolu ile zehirlenmede sadece ağız zehirli maddeyle temas etmişse su ile çalkalayın. Solunum yolu ile zehirlenmede, camları ve kapıları açarak ortamı havalandırın ya da hastayı temiz havaya çıkarın. Özellikle yakıcı maddenin alındığı ve hasta, yaralının ne yiyip ne içtiğinin bilinmediği durumlarda hastayı kusturmayın. Kimyasal maddelerde kusturma geçtiği yollarda tahribat yaratabiliyor.(Karar)

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer