Kapat
A+ A-

İz kalmadan tiroit ameliyatı yapılıyor

Tiroit hastalarına ağız içinden izsiz ameliyatlar yapılabiliyor.
Yayınlanma tarihi: 04 Ekim 2017 Çarşamba, 05:37

Genel Cerrahi ve Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Tunca tiroit hastalarına artık ağız içinden endoskopik yöntem ile ameliyat yapılabildiğini, böylece hastaların boyunlarında bir iz kalmayacağını söyledi.

Endoskopik tiroidektomi yönteminin kozmetik sonuç avantajlarına dikkat çeken Tunca, hastanın boynunda herhangi bir iz kalmadan ameliyat edilebildiğini, yalnızca ağız içinde alt dudağın iç kısmından kesi yapıldığını ifade etti. Prof. Dr. Tunca, bu kesilerin 3 adet olduğunu, 2 tanesinin 5 mm. ve 1 tanesinin ise yaklaşık 1,5-2 cm. civarında olduğunu belirterek “Bu kesilerde dudak içi mukozadan olduğu için iz tamamen kaybolabilmektedir. İkinci bir avantaj ise deneyimlerimiz ve gözlemlerimizden çıkardığımız kadarıyla, ayrıca yapılan yayınlarda da belirtildiği üzere bu hastalarda ağrı açık cerrahiye oranla daha az olmaktadır” dedi.

‘Her hastaya yapılmaz’

Ağız içinden izsiz tiroidektomi ameliyatının sınırlamaları olduğunun altını çizen Tunca, her hastaya uygulanmadığını, tiroid bezinin uzunluğu ve nodüllerin çapının önemli olduğunu ifade etti. Biyopsi sonucu iyi huylu gelen nodüllerde marjın daha geniş, daha büyük nodüllere mesela 5-6 cm’ye kadar nodüllere yapabildiğini söyleyen Prof. Dr. Fatih Tunca, ancak biyopsi sonucu kanser gelen hastalarda bu durumun 2 cm ile sınırlı olduğunu belirtti. Ayrıca tiroit bezi uzunluğunun 10 cm’yi aşmaması gerektiğini vurgulayan Tunca, boyun yan bölgelerinde lenf bezi metastazları olan tiroid kanseri hastalarında bu yöntemin kullanılamadığını fakat, bu sınırların ilerleyen dönemlerde artan deneyimle birlikte değişebileceğini dile getirdi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer