A+ A-

Gazetecileri tehdit eden hastalıklar

Yoğun çalışma temposu ve stres, bu meslek grubunda pek çok hastalığın görülme riskini de artırıyor.
Yayınlanma tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma, 06:22


Uykusuz geceler, haber peşinde koşturmalar, saatlerce bilgisayar karşısında çalışmak, haber yetiştirme telaşının getirdiği stres, hazır yemek tüketiminin artması, pasif veya aktif sigara tüketimi... Gazetecilerin çalışma tempoları yoğun ve bir o kadar da stresli oluyor ki bu da yaşam kalitesini düşüren pek çok hastalığın görülme riskine de artırıyor.

Kalp krizi fazla

Gazetecileri en sık tehdit eden hastalıklar ve önemli önerileri hekimler anlattı. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, kalp krizi ve hipertansiyonun daha sık gözlendiği meslek gruplarından birinin gazeteciler olduğunu belirterek “Bunun nedeni ise gazetecilerin oldukça yoğun, bir o kadar da stresli bir çalışma hayatına sahip olmaları. Risk artışına sebep olan diğer etkenlerin başında da masa başında çalışanlarda hareketsizlik geliyor. Buna sigara içiciliği eklenince kalp krizi ile hipertansiyon gelişiminin daha erken yaşta görülmesinin genellikle kaçınılmaz oluyor” diyor.

Psikolojik sorunlar

Tehlikeli koşullar altında çalışma, kazalar, afetler, ölüm ile yaralanma olaylarına çok yakından şahit oluyor, bazı durumlarda tehdit ve baskıya maruz kalabiliyorlar. Bu olaylar da ileride başta travma sonrası stres bozukluğu, kaygı bozukluğu ve depresyon olmak üzere çeşitli psikolojik sorunlara sebep olabiliyor. Psikiyatrist Dr. Ömer Oluk ise uyku bozuklukları, sinirlilik ve maruz kalınan bazı olayların sürekli anımsanması gibi belirtilerin birkaç haftadan uzun süre devam ettiği takdirde bir uzman yardımına başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

Yeme bozukluğu

Beslenme problemleri de sıkça rastlanan bir başka sağlık problemini oluşturuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili de bunlardan en belirgin yeme probleminin “Binge eating disorder” denilen, tıkanırcasına yeme bozukluğu olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Normalden çok daha hızlı yeme, fiziksel olarak rahatsızlık hissedilinceye kadar yeme, yemenin ardından pişmanlık, suçlu hissetme bu tablonun en tipik belirtilerini oluşturuyor.”

Bel ve boyun fıtıkları

Sahada çalışan, ağır kameralar taşımak durumunda olan gazetecilerin en sık karşılaştıkları problem ise bu ağır eşyaların uzun süre taşınmasına bağlı olarak gelişen kas spazmları, hatta boyun ile bel fıtıkları oluyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Meral Bayramoğlu, gazetecilerde sinir sıkışmaları, tendon hasarı, bel ile boyun fıtığı gibi kas iskelet sistemine ait hastalıklara sıklıkla rastlandığına işaret ederek, “Bu tip hastalıkların önüne geçmenin en iyi yolu ergonomik önlemlerin olabildiğince iyi alınması, uzun çalışma saatleri sırasında, saatte bir pozisyon değiştirilmesi ve omurga kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler yapılması” diyor.

Cumhuriyet İMECESİ