Kapat
A+ A-

Yıldırım ilk kez seçimle geldi

Yıldırım, 2015’teki seçimlerin galibi olan Ahmet Davutoğlu’nun yerine Erdoğan tarafından başbakan olarak atanmıştı. Yıldırım, dün ilk kez seçimle bir makama gelmiş oldu.
Yayınlanma tarihi: 13 Temmuz 2018 Cuma, 02:55

[Haber görseli]

Binali Yıldırım’ın oylama sırasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’la şakalaşması dikkat çekti

TBMM Genel Kurulu’nda dün 27. dönemde görev yapacak Meclis Başkanı için seçimler yapıldı. Üçüncü turda belirlenen Meclis Başkanlığı için Binali Yıldırım, Erdoğan Toprak, Meral Danış Beştaş, Hayrettin Nuhoğlu ve Cihangir İslam yarıştı. Yeni dönemde yetkisi sınırlandırılan Meclis’i 2020 yılına kadar yönetecek başkanın seçimine geçilmeden önce genel kurulda yeni yönetim modeliyle hayata geçen Cumhurbaşkanlığı kararnameleri tartışma yarattı. Devir teslim töreninde ise geçici TBMM Başkanı Durmuş Yılmaz, yeni sistemi eleştirdi. Seçim gündemine geçilmeden söz alan HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, tutuklu milletvekilleri Leyla Güven ve Enis Berberoğlu’nun genel kurulda olmadıklarını belirterek, “Bunu kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz çünkü demokrasinin saygınlığı, güvenilirliği, seçmen iradesinin sandıktan çıktığı gibi parlamentoda temsil konusunda hiçbir zaafiyetin, hiçbir eksikliğin olmamasıdır” diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da söz alarak iki üyenin genel kurulda olamamalarının Meclis’i ayıplı hale getirdiğine dikkat çekti. TBMM Başkanı seçimleri için dünkü genel kurul birleşimine katılan bazı milletvekilleri ayakta kaldı. Bazı milletvekilleri ise komisyon ve hükümet sıralarına oturdu. Oylamaya geçilmeden önce AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın yeni milletvekillerine oylamanın ardından genel kuruldan ayrılmamaları, seçimin tek tur olmayacağı yönünde bilgi verdiği görüldü.

Cihangir İslam’a 4 oy

Konuşmaların ardından TBMM Başkanlığı için seçimlere geçildi. Yıldırım, 401 oyun arandığı ilk iki turda aranan oya ulaşamazken, 301 oy olan salt çoğunluğun arandığı üçüncü turda TBMM Başkanı seçildi. Birinci tur sonuçlarına göre oylamaya 581 milletvekili katıldı, 4 oy geçersiz sayıldı. Bu turda SP’nin adayı İslam 4, CHP’nin adayı Toprak 131, HDP’nin adayı Beştaş 65, İYİ Parti’nin adayı Nuhoğlu 43, AKP ve MHP’nin adayı Yıldırım ise 331 oy aldı. İkinci tur oylamaya 584 milletvekili katılırken, 6 oy geçersiz çıktı. Bu turda da SP’nin adayı İslam 4, CHP’nin adayı Toprak 131, İYİ Parti’nin adayı Nuhoğlu 42, HDP’nin adayı Beştaş 65, AKP ve MHP’nin adayı Yıldırım 336 oy aldı. Üçüncü tur oylamaya 584 vekil katılırken, 6 oy geçersiz çıktı. SP’nin adayı İslam 5, İYİ Parti’nin adayı Nuhoğlu 40, CHP’nin adayı Toprak 135, HDP’nin adayı Beştaş 63 oy alırken, AKP ve MHP’nin adayı Yıldırım aldığı 335 oyla Meclis Başkanı seçildi. TBMM Başkanı Yıldırım yaptığı teşekkür konuşmasında, yeni dönemde Meclis’te uzlaşma kültürünün geliştirme imkanının olacağını belirterek, “Oy veren vatandaşlarımızın hemen hemen tamamı Meclis’te temsil imkanına kavuştu” dedi. Kendisini seçen seçmeyen bütün milletvekillerinin başkanı olacağını söyleyen Yıldırım, CHP’li Mahmut Tanal’ın tutuklu milletvekillerinin durumunun anımsatması üzerine “Daha yeni bismillah dedik, başladın dalmaya” diye konuştu. 95 yıllık parlamenter sistemden, Cumhurbaşkanı sistemine geçildiğini hatırlatan Yıldırım, kendisinin son başbakan, yeni dönemin de ilk Meclis Başkanı olduğunu anlattı. Yıldırım daha sonra geçici Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz’dan görevi devraldı. Devir teslim töreninde Yılmaz yeni sistemi kuvvetler ayrılığı üzerinden eleştirdi ve sistemin neler getirdiğinin zamanla ortaya çıkacağını söyledi.

Cumhuriyet İMECESİ