Kapat
A+ A-

Kılıçdaroğlu: En büyük divan halkın divanıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin AYM'ye gitmeme kararıyla ilgili, "En büyük divan halkın divanıdır. Bu kadar önemli bir kararı milletimiz vermelidir" diye konuştu.
Yayınlanma tarihi: 16 Şubat 2017 Perşembe, 21:41

[Haber görseli]

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın “Terör örgütleri ‘hayır’ı destekliyor” açıklamalarına karşı “Geleceğini teröre bağlayanlar, terörü engelleyemez. Terörle korkutmaları acizliklerini gösteriyor. Gelin TV’lerde halkın önünde tartışalım. Terör örgütünün saldırısına uğrayan benim. Demokrasiye sahip çıkıp çıkmama referandumudur bu. Terör örgütleri demokrasiye karşıdır” dedi. Kılıçdaroğlu, HDP’nin referandumda ‘hayır’ oyu vermesinin MHP tabanını etkileyip etkilemeyeceği konusunda ise “HDP ile MHP, Meclis’te birçok konuda beraberdi. MHP tabanı bu konudan etkilenmez” ifadelerini kullandı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayında; 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliğine ilişkin referandum sürecini değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, AKP Manisa İl Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Erdem’in “Yüzde 50’yi geçemezsek iç savaşa hazır olun” açıklamasını ‘vahim’ olarak nitelendirdi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın “CHP, Anayasa Mahkemesi’nden bir sonuç çıkmayacağını anlamış olmalı” ifadelerine ise “Onlar halktan korkmaya başladı. Anayasa Mahkemesi ‘Hayır’ diyeceğine halk ‘Hayır’ desin. En büyük divan halktır” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

İç savaş açıklaması vahim: Açıklama vahim bir açıklama. Ama beni sevindiren bu açıklamadan sonra AKP yetkililerinin bu açıklamaya tepki göstermesi ve o kişinin istifasını istemeleri. Bu biraz da iktidar kanadından referandumda ‘hayır’ çıkması durumunda ‘terör artar, terör beslenmiş olur, hayır diyenler teröristlerdir’ gibi yapılan açıklamaların tabana nasıl yansıdığını gösteren tipik bir örnektir. Eğer farklı bir tablo çıkar daha baskıcı bir yönetim gelirse, o zaman toplumsal kutuplaşma fazla olur. Ama bunu bir iç savaş olur diye algılamak doğru değil.

Halk egemenliğini yargı kararı koruyamaz: (AYM’ye gitmeme kararı) En büyük divan halkın divanıdır. Şimdi halka gidiyoruz. Bu ülkenin kaderini belirleyecek olan yine halkın kendisidir. Demokrasiyi askıya mı alacağız yoksa güçlendirecek miyiz? Biz bu pencereden baktık. Bu kadar önemli bir kararı milletimizin kendisi vermelidir.

En büyük hakem: Bu millet demokrasiyi savunuyor. En büyük hakeme başvuruyoruz. Parlamento kendi iradesini bir başka makama veriyor. Sevgili halkım sen gönderdiğin milletvekillerinin iradesini bir başka yere bağlıyorsun. Buna razı mısın değil misin? Bu bir hukuk mücadelesi olmanın ötesinde bir gelecek mücadelesidir. Halkın egemenliği yargı kararları ile korunamaz. Koruyacak olan halkın kendisidir. Eğer millet ben kendi egemenliğimi başka yere vermek istemiyorum diyorsa kalksın bunu yapsın. Böylece bir daha bu Türkiye’de tartışılmasın. Millet egemenliğini göstersin.

Yeter ki sandığa gidin: Biz ki referandumu oyluyoruz. Birisi kalkıp demokrasiyi savunduğu zaman, ‘neden demokrasiyi savundunuz’ mu diyeceğiz. Terör örgütlerinin tamamı insan haklarına, demokrasiye karşıdır. Onlar ‘hayır’ oyu kullanan vatandaşlara terörist dediler. Ben ikisine de saygılıyım. Yeter ki sandığa gidin. Güçlü bir parlamenter sistem istiyorsanız, bu ülkede huzur ve barış istiyorsanız sandığa gidin. Biz AYM’ye halka güvendiğimiz için gitmedik. Bu halk demokrasi için bedel ödedi ve aynı tabloların bir daha yaşanmasını istemiyoruz. 

Anketlerde ‘hayır‘ önde: Anketlerde kararsızlar hâlâ ciddi bir oran. Hayır oyları biraz önde. Ama biz ‘hayır’ın daha yüksek çıkacağını düşünüyoruz. Ben sandığa gitmeyeceğim diyen vatandaşlar var, mutlaka gidin. Hukukun üstünlüğü için önemlidir. Anayasa bu yüzden önemlidir. 

Hayır kampanyası: Kampanya başladı sloganlarımız belli. Vatandaşlarımıza madde madde açıklayacağız. Vatandaş anlamasın diye uğraşıyorlar. Herkes ayrı ayrı ‘Hayır’ kampanyasını sürdürüyor. Deniz Baykal da meydanlarda olacak.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım, Deniz Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu