A+ A-

Yıldırım'ın 'güvenlik' çelişkisi

Dünya Turizm Forumu’nda Başbakan Yıldırım, “Amerika ne kadar güvenliyse Türkiye o kadar güvenlidir” dedi. Yıldırım konuştuğu sırada yakın koruması elindeki ‘güvenlik çantası’yla objektiflere takıldı. Çanta açıldığında insan boyuna ulaşıyor ve içindeki zırh sayesinde olası bir saldırıya engel oluyor.
Yayınlanma tarihi: 16 Şubat 2017 Perşembe, 22:00

[Haber görseli]Başbakan Binali Yıldırım, bu yıl üçüncüsü düzenlenen Dünya Turizm Forumu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin güvensiz yer olduğunu söyleyenlere sert tepki gösterdi. Yıldırım, “Amerika ne kadar güvenliyse Türkiye o kadar güvenlidir. Terörden korkmak, terörle korkutmak terörün işine yarar” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Dünya Turizm Forumu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de turizm sektörünün büyümeye devam ettiğini söyleyerek, “Turizm gelirleri 12 milyar dolardan 30 milyar doların üzerine çıktı” dedi. Turizm sektöründe bir adım öne çıkmak için başkaları hakkında dedikodu üreterek, oraları güvensiz ilan ederek iş yapmaya çalışanların olduğunu belirten Yıldırım, “Bunlar doğru şeyler değil, dünyanın hiçbir yerinde güvenli bir ülke yoktur. Eğer güvenlikten bahsediyorsanız. Terör her yerde. Adres tanımıyor. Avrupa’nın göbeğinde terör oluyor. Türkiye’de de oluyor, Ortadoğu’da da oluyor, Kuzey’de de oluyor, her yerde oluyor. Terörün olmadığı yer yok. Terörden korkmak, terörle korkutmak ancak ve ancak terörün işine yarar, teröristlerin işine yarar. Onun için ben gururla ve güvenle söylüyorum; Amerika ne kadar güvenliyse Türkiye de o kadar güvenli, Avrupa, Paris ne kadar güvenliyse İstanbul da o kadar güvenli, Saraybosna ne kadar güvenliyse Ankara da o kadar güvenli, Bakû ne kadar güvenliyse İzmir de o kadar güvenli” diye konuştu.

Turizmi baltalamak için

Terörü, turizmi baltalamak veya turizmde avantaj sağlamak için kullanmama çağrısı yapan Yıldırım, “İnsanların buluşmasına, kardeş olmasına, bölgesel ve küresel barışın tesisi edilmesine destek olalım, köstek olmayalım. Enerjimizi, kaynaklarımızı, imkânlarımızı savaşa değil, tanka topa, tüfeğe değil, insanların refahına, mutluluğuna ve çocukların aydınlık geleceğine ayırmamız lazım. Tarih, gelecek, ecdat bizden bunun hesabını sorar” ifadelerini kullandı.

Köprüleri gezin...

Yıldırım, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 3 yılda tamamlandığını belirterek, salonda bulunan yabancı forum katılımcılarına tekne kiralayarak boğaz köprülerini görmeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu. Yıldırım, “Şimdi sırada dünyanın en uzun köprüsünü yapmak var. İhalesini yaptık, ilk kazmayı da 18 Mart’ta artık vuruyoruz, ‘Çanakkale Geçilmez Köprüsü’. Çanakkale düşmana geçilmezdi, herkes için geçilir hale getiriyoruz” dedi.

Saldırıdan koruyor

Kompozitten yapılan çanta, 9 milimetre çapındaki sınırsız mermiye karşı üst seviyede koruma sağlıyor. Evrak çantası görünümünde olan çanta, tehdit durumunda tamamen açılıyor. Başbakanlık için 20 adet zırlı çanta alınmış, dönemin Başbakanı Erdoğan’ın korumaları tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Çantayı birçok işadamı, spor yöneticisi ve ünlü isimler kullanıyor.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler