Kapat
A+ A-

iPhone X’te 6 çekirdekli işlemci kullanıyor

iPhone ailesinde sızıntıların ardı arkası kesilmiyor. Son olarak modellerde kullanılacak olan A11’in detayları ortaya çıktı.
Yayınlanma tarihi: 12 Eylül 2017 Salı, 18:57

Apple, işlemci konusunda en büyük atılımlarından birini gerçekleştirebilir. Rakiplerinin tavrına rağmen uzun süre çift çekirdekli işlemciden yana tercihini yapan, daha sonrasında 4 çekirdekli tasarıma geçse de 2 + 2 yapısıyla yine inadından vazgeçmeyen Apple, bu kez büyük bir değişim yapabilir. Tanıtıma bir gün kala ortaya çıkan söylentilere göre yeni tanıtılacak olan iPhone X ve diğerlerinde 6 çekirdekli Apple A11 işlemcisi yer alacak.

[Haber görseli]
Bugüne kadar çıkan hiçbir iPhone’da 4 çekirdek aynı anda aktif olmadı. En son tanıtılan iPhone 7’de en fazla 2 çekirdek aynı anda çalışıyordu. 2017 model iPhone ailesinde ise 6 çekirdeğin aynı anda çalışabileceği düşünülüyor. Şayet beklenen bu hamle gelirse, Apple köklü bir değişikliğe gitmiş ve ciddi bir sıçrama göstermiş olacak. İşlemcinin diğer detayları henüz belli olmasa da, bunlardan sadece 2 çekirdeğin performans odaklı olacağı düşünülüyor.
Son ortaya çıkan detaylardan bir diğeri ise port konusunda. İddiaya göre iPhone X, lightning’i bir kenara bırakıp USB Type-C ile yoluna devam edebilir. Başka bir deyişle, Android platformuyla ortak aksesuarlar kullanılabilecek ki, bu Apple için pek sık rastlayabileceğimiz bir durum değil. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa, birkaç yıl sonra tüm telefonların kullandığı ortak bir bağlantı noktası yaygınlaşmış olacak, bu da son kullanıcı açısından oldukça önemli bir durum.

Huawei Mate 10’un Yeni Görüntüleri Sızdırıldı

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer