Kapat
A+ A-

Taksim Gezi anmasına ceza

Gezi eylemlerinin yıldönümü için yapılan gösteriye katılan 6 kişi hakkında açılan davada karar çıktı. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, sanıklara çeşitli suçlardan hapis verirken cezaları “sanıkların pişmanlık göstermemesi ve bir daha suç işlemeyeceklerine dair kanaat oluşmadığı” gerekçesiyle ertelemedi.
Yayınlanma tarihi: 6 Aralık 2018 Perşembe, 18:23

[Haber görseli]
Fotoğraf: Muammer Toker

Gezi Direnişi’nin 1. yıl dönümü dolayısıyla Taksim’de düzenlenen anmaya katılan 6 kişinin, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet”, “Polise mukavemet”, “Kasten yaralama” iddiasıyla yargılandıkları davada mahkeme ceza yağdırdı.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık A. K ve sanık avukatları son savunmalarını yaptılar. Söz alan sanık avukatları müvekkillerinin beraatını istedi.

Dosyayı kararı bağlayan mahkeme, sanıklar E. Ö ve S. A.'ya üzerilerine atılı “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçundan 10’ar ay hapis cezası verdi.

Sanıklardan F.Ö'yü 2 yıl 6 ay hapse çarptıran mahkeme, sanık A. K'yi “Polise mukavemet” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet” suçlarından toplam 2 yıl 4 ay 22 gün, sanık K.U'yu ise “Polise mukavemet” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet” suçlarından 4 yıl 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanık T.T’yi ise “polise mukavemet”, “kasten yaralama” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet” suçlarından toplam 5 yıl 8 ay 22 gün hapse çarptırdı.

Mahkeme kararında sanıklara duruşmalardaki davranışları nedeniyle iyi hal indirimi uygularken, mahkeme sanıkların pişmanlık göstermemesi ve bir daha suç işlemeyeceklerine dair kanaat oluşmadığını belirterek cezaları ertelemedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler