Kapat
A+ A-

Hayır eylemine katılanlara tutuklama istemi

Referandum sürecinde “hayır” kampanyası yürüten ve referandum sonucunu protesto ettiği için gözaltına alınan 16 kişiden 2'si İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Murat Tekeli tarafından tutuklamaya sevk edildi.
Yayınlanma tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma, 13:22

[Haber görseli]İstanbul'da 19 Nisan sabahı referandum sürecinde “hayır” kampanyası yürüten ve referandum sonucunu protesto eden 16 kişi gözaltına alınmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada gözaltına alınan kişilerin ‘Evet’ kararının meşru olmadığını iddia ederek il genelinde gerçekleşen protesto eylemlerinde grupları provoke ettikleri öne sürülmüştü.

Gözaltında tutulan 16 kişi bugün emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine sevk edildi. Soruşturma savcısı Tekeli, gözaltındaki kişilerin ifadesini almadı. Savcı Tekeli, Ozan Barış Akdoğdu ve Serdar Gül'ü tutuklama talebiyle, Arınç Onat Kılıç, Armağan Çağan Yazıcı, Berkay Ustabaş, Deniz Can Sarıkaya, Ender Özsoy, Mesut Geçgel, Murat Yıldırım, Oktay Furkan Seyhan ve Ömer Kabakçı'yı adli kontrol istemiyle İstanbul nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti. Serbest bırakılanların isimleri ise şöyle: "Abdurrahman Atalay, Ümit Göksel Birol, Öykü Doğru, Hasan Güneri ve Ersin Ersözlü"

Gözaltında tutulan kişilere emniyette 17 Nisan'da Beşiktaş ve Kadıköy gerçekleşen protesto eylemlerine katılmaları gerekçe gösterilmiş ancak ne avukatlara ne de gözaltına alınan kişilere yöneltilen suçlama ile ilgili bilgi verilmemişti.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Murat Yıldırım

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler